Jedna faktura zbiorcza udokumentuje kilka usług

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Bogdan Świąder
Data: 03-07-2014 r.

W przypadku kilku wykonanych usług transportowych w ciągu jednego dnia przedsiębiorca może wystawić jedną fakturę. Na dokumencie trzeba jednak wyszczególnić, za które usługi faktura ta została wystawiona.

Po zmianach w ustawie o VAT zniknęła możliwość wystawiania faktur zbiorczych. Nie oznacza to jednak zakazu ich wystawiania. To szczególnie ważne zagadnienie dla podatników wykonujących kilka dostaw w ciągu jednego miesiąca dla tego samego kontrahenta.

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (z pewnymi wyjątkami określonymi w ustawie o VAT). Wystawienie faktury do 15 dni po miesiącu, w którym nastąpiły dostawy, nie spowoduje więc przesunięcia obowiązku podatkowego na kolejny okres.

W takiej sytuacji podatnik ma możliwość wystawienia faktury zbiorczej za dostawy zrealizowane w danym miesiącu. Na wygenerowanie faktury, zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy o VAT jest czas do 15. dnia miesiąca po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Przy czym na fakturze zbiorczej powinny zostać wskazane wszystkie z dokonanych dostaw.

Z kolei na kilka wykonanych usług w ciągu jednego dnia można wystawić jedną fakturę, na której powinno być wyszczególnione, za które usługi faktura ta została wystawiona.

Wystawienie faktury dokumentującej całą sprzedaż na rzecz jednego kontrahenta dokonaną w ciągu miesiąca jest możliwe na podstawie przepisów, które dotyczą terminu wystawiania faktur.

Można jednak wybrać inny sposób fakturowania. Na każdą dostawę podatnik może wystawić oddzielną fakturę. Musi przy tym pamiętać, aby nastąpiło to nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym miała miejsce dostawa.

Inny przypadek będzie miał miejsce, gdy przedsiębiorca zamierza wykonywać czynności w ramach sprzedaży ciągłej. Na kilka wykonanych usług w ciągu jednego dnia można wystawić jedną fakturę, na której powinno być wyszczególnione, za które usługi faktura ta została wystawiona.

Źródło:

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 maja 2014 r., nr ITPP1/443-202/14/DM

Bogdan Świąder, doradca podatkowy

Tagi: faktura

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35311 )
Array ( [docId] => 35311 )