Przedsiębiorcy budowlani mogą refakturować koszty

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Mariusz Olech
Data: 29-06-2014 r.

Refakturowanie polega na odprzedaży usługi przez podmiot, który sam jej fizycznie nie świadczy, jednak do celów podatkowych jest on traktowany tak, jakby ją wykonał. Wystawia on dla swojego kontrahenta, będącego odbiorcą usługi tzw. refakturę. Usługa udokumentowana w taki sposób powinna być opodatkowana według tej samej stawki VAT, co usługa widniejąca na fakturze pierwotnej.

Częstą praktyką wśród podmiotów realizujących prace budowlano-montażowe jest częściowe obciążanie podwykonawców kosztami zużycia energii elektrycznej, wody, ogrzewania czy nadzoru w ramach danej inwestycji. Najczęściej odbywa się poprzez tzw. refakturowanie, uwzględniające proporcje dotyczące partycypacji tych dwóch podmiotów (tj. głównego wykonawcy i podwykonawcy) w kosztach.

 

Takie same zasady obowiązują w przypadku stosowania ewentualnych zwolnień od podatku. Organy podatkowe uważają, że taka odsprzedaż powinna się odbywać po cenie zakupu, a więc bez marży narzuconej przez podmiot dokonujący refakturowania. Żeby taki sposób obciążania kontrahentów kosztami był możliwy, strony muszą zawrzeć w tym zakresie stosowną umowę.

Organy podatkowe zazwyczaj akceptują obciążanie podwykonawców przez głównych wykonawców niektórymi kosztami związanymi z realizacją budowy w drodze refakturowania.

Stanowisko takie zaprezentował m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 23 września 2013 r. (nr ILPP1/443-548/13-2/HW). Organ podatkowy stwierdził, że obciążenie podwykonawcy kosztami udostępnienia zaplecza budowy tj. kosztami organizacji zaplecza sanitarnego, kontenerów, energii itp. w związku ze świadczeniem dla podwykonawcy usługi w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT, należy dokumentować fakturą.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 grudnia 2010 (I FSK 1973/09) uznał, że art. 30 ust. 3 ustawy o VAT koresponduje z art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE. Zdaniem NSA przepis ten normuje m.in. sytuacje, w których podatnik działający we własnym imieniu zawiera umowę na podstawie której zobowiązuje się do zrealizowania pewnego świadczenia, jednak faktycznie jest ono realizowane przez podmiot trzeci (może to być np. w przypadku najmu dostarczanie przez wynajmującego najemcy energii cieplnej, wody, odprowadzanie ścieków, itp.). Regulacja ta ma – zdaniem sądu – zastosowanie niezależnie od tego, czy podatnik sprzeda usługę z marżą, czy też jej nie doliczy. Ważne jest to, że w obu przypadkach podatnik będzie uważany za świadczącego daną usługę, a nie za wykonującego usługę pośrednictwa.

Mariusz Olech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35211 )
Array ( [docId] => 35211 )