Jednostka edukacyjna ewidencjonuje na kasie chyba, że jest zwolniona

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 21-06-2013 r.

Jednostki edukacyjne są podatnikami VAT. Oznacza to, że sprzedaż dla osób fizycznych lub rolników ryczałtowych nieprowadzących działalności gospodarczej, mają obowiązek ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej.

Należy pamiętać, że obowiązek stosowania kas fiskalnych do ewidencjonowania sprzedaży nie jest związany wyłącznie z podatnikami czynnymi VAT. Dotyczy on bowiem zarówno podatników czynnych, którzy muszą rozliczać VAT jak i podatników zwolnionych podmiotowo, z uwagi na nie przekroczenie limitu (150.000 zł w skali roku) oraz podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo od VAT.

Podstawową i w zasadzie jedyną przesłanką rzutującą na obowiązek stosowania kas fiskalnych, jest odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług dla osób fizycznych i rolników ryczałtowych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Stąd też w zakresie tej przesłanki jednostki edukacyjne takie jak np. szkoły i przedszkola mogą być zobowiązane do stosowania kasy tylko dla tych czynności, które będą wykonywały odpłatnie.

Jednostki te mogą skorzystać zarówno z podmiotowego zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie (ze względu na wysokość obrotów) jak również ze zwolnienia przedmiotowego przewidzianego dla konkretnych czynności. Może ono mieć zastosowanie do:

  • wynajmu nieruchomości (dotyczy np. pomieszczeń, boiska oraz gruntów będących we władaniu szkoły), jeżeli usługi te są w całości dokumentowane są fakturą.
  • usług edukacyjnych zaliczonych wg PKWiU do grupowania 85 (nie zalicza się do nich usług pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych oznaczonych symbolem PKWiU 85.51.10.0; usług świadczonych przez szkoły tańca o symbolu 85.52.11.0; usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy o symbolu 85.53.11), jeżeli te formy edukacji jednostki te wykonują odpłatnie poza programem szkolnym.
  • sprzedaży towarów lub usług dla pracowników jednostki (np. sprzedaż gotowych posiłków na wynos, towarów żywnościowych, posiłków w stołówkach szkolnych).
  • sprzedaż towarów lub usług innym niż pracownicy osobom fizycznym (np. posiłków serwowanych w szkolnej stołówce), jeżeli zapłata za nie w całości wpływała będzie na rachunek bankowy jednostki edukacyjnej lub za pośrednictwem poczty i gdy na podstawie prowadzonej dokumentacji jednoznacznie będzie można ustalić, jakich czynności dotyczyły poszczególne zapłaty oraz na czyją rzecz (imiennie) były one wykonywane.
  • nieodpłatne dostawy towarów na cele osobiste pracowników i byłych pracowników oraz o wszelkie inne darowizny towarów podlegające VAT.
  • usługi stołówek prowadzonych przez szkoły wykonywane wyłącznie dla dzieci.

    Należy jednak pamiętać, że jeśli jednostka edukacyjna będzie wykonywała czynności wymienione w § 4 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas, to wówczas żadne z opisanych wcześniej zwolnień z obowiązku kasowego nie będzie miało zastosowania. W takim wypadku każda sprzedaż dla osób fizycznych powinna być ewidencjonowana za pomocą kasy.

    Spośród tych czynności dla jednostek edukacyjnych szczególnie interesująca jest sprzedaż nagranych płyt CD i DVD, kaset wideo, kart pamięci i innych analogowych lub cyfrowych nośników danych. Może się, bowiem zdarzyć, że na tych nośnikach zapisana będzie np. twórczość dzieci, która jednostka będzie odpłatnie upubliczniała sprzedając je rodzicom. W przypadku nośników pamięci jest jeden wyjątek, który to nie powoduje utraty prawa do zwolnienia z obowiązku kasowego. Dotyczy on sprzedaży takich nośników pracownikom szkoły (przedszkola).

    Trzeba pamiętać obowiązek stosowania kasy fiskalnej mają zarówno jednostki będące czynnymi podatnikami VAT jak i będące podatnikami zwolnionymi podmiotowo i przedmiotowo z podatku. Różnica w zakresie stosowania kasy przez te podmioty polega na tym, że podatnicy VAT czynni rejestrują w kasie sprzedaż z uwzględnieniem stawek VAT oraz zwolnień z tego podatku, natomiast jednostki zwolnione podmiotowo lub wykonujące czynności zwolnione przedmiotowo rejestrują sprzedaż jako zwolnioną z podatku.

    Marian Szałucki, doradca podatkowy

    Zaloguj się, aby dodać komentarz

    Nie masz konta? Zarejestruj się »

    Zobacz także

    Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

    pobierz

    Imprezy integracyjne

    pobierz

    Zmiany w podatkach 2016

    pobierz

    Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

    pobierz

    Polecane artykuły

    Array ( [docId] => 31406 )
    Array ( [docId] => 31406 )