Można wrócić do zwolnienia z VAT w dowolnym miesiącu roku podatkowego

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 04-11-2014 r.

Jeżeli podatnik zrezygnował ze zwolnienia z VAT, może do niego wrócić. Musi to jednak nastąpić po upływie roku, licząc od końca roku, w którym zrezygnował ze zwolnienia. Powrót nie musi jednak następować z początkiem roku podatkowego.

Niekiedy podatnicy rezygnują ze zwolnienia od podatku VAT i tym samym stają się czynnymi podatnikiem tego podatku. Kłopot pojawia się wówczas, gdy chcą wrócić do zwolnienia z VAT.

Aby skorzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy konieczne jest spełnienie określonych warunków. Np. w przypadku podatników prowadzących biura rachunkowe, warunkiem jest by nie udziały porad prawnych, a przygotowywanie deklaracji podatkowych nie będzie realizowane w ramach odrębnych zleceń, lecz jako element kompleksowej usługi w zakresie rachunkowości. Oczywiście warunkiem niezbędnym jest także nieprzekroczenie ustawowego obrotu.  

Jednak praktyka postępowania organów podatkowych pokazuje, że są one zwolennikami powrotu do zwolnienia jedynie na początku roku podatkowego,  a nie od dowolnie wybranego miesiąca.

Podobna sprawa dotyczyła podatniczki, która prowadziła biuro rachunkowe i po pewnym okresie chciała powrócić do zwolnienia z VAT. Po tym jak urząd skarbowy stwierdził, że może to zrobić jedynie na początku roku podatkowego, sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Sąd wyjaśnił, że w odniesieniu do podatników, którzy utracili prawo do zwolnienia lub zrezygnowali z tego prawa, wskazana tu zasada zwolnienia z VAT ulega modyfikacji. Podatnik może ponownie skorzystać z tego zwolnienia nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia (art. 113 ust. 11 ustawy o VAT).

Oznacza to, że skorzystanie ze zwolnienia może mieć miejsce od początku dowolnego miesiąca, następującego po wyznaczonym w ust. 11 art. 113 okresie karencji.

Źródło:

Wyrok NSA z 24 września 2014 r., I FSK 1463/13

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35973 )
Array ( [docId] => 35973 )