Na czy polega mechanizm podzielonej płatności w VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Bogdan Świąder
Data: 21-04-2017 r.

Płatność z faktury sprzedawcy będzie podzielona na kwotę netto oraz VAT.  Takie zmiany zamierza wprowadzić Rząd. Dowiedz się więcej.

System podzielonej płatności powoduje, że organy podatkowe mają bieżący dostęp do rachunków podatkowych. Oznacza to monitorowanie oraz możliwość blokowania płatności. Podatnik i fiskus dokonują wzajemnego rozliczenia VAT zarówno na podstawie złożonej deklaracji, jak i aktualnego stanu konta podatkowego. W ten sposób ustalana jest kwota daniny do zwrotu albo zapłaty, przy czym podatnik ma prawo do odliczenia VAT w podobnym jak dziś zakresie.

Różnica w stosunku do obecnie obowiązujących zasad rozliczania VAT polega na tym, że moment poboru podatku przesuwa się na chwilę dokonania płatności. W konsekwencji oznacza to, że wprowadzenie podzielonej płatności powinno łączyć się ze zmianą momentu powstania obowiązku podatkowego i terminu płatności VAT za dostawę towarów lub usług nim objętych.

Przedsiębiorca sprzedając towar, będzie otrzymywać kwoty netto na swój rachunek podstawowy, natomiast VAT będzie wpływał na jego konto VAT. Z tego konta przedsiębiorca zapłaciłby kwoty VAT naliczone na fakturach jemu wystawionych przez jego dostawców. Resztę, czyli różnicę odprowadziłby do urzędu skarbowego.

Ministerstwo Finansów twierdzi, że mechanizm podzielonego VAT niczego nie zmieni w systemie zwrotów. Przedsiębiorcy korzystający ze splitpaymentu mieliby ułatwienia przy zwrotach VAT. Podatnik otrzymywałby je wówczas już na swój podstawowy rachunek bankowy.

Podzielona płatność

Mechanizm podzielonej płatności, ma na celu przeciwdziałanie oszustwom podatkowym poprzez wykluczenie możliwości przywłaszczenia VAT przez nieuczciwego podatnika. Model ten w szczególności ma zastosowanie w przypadku płatności, dokonywanych za pomocą elektronicznych środków płatności (tj. przelew bankowy lub płatność kartą płatniczą).

Split payment ma przewagę nad mechanizmami dotychczas wykorzystywanymi w celu zapobiegania oszustwom w VAT (np. model odwróconej płatności, centralny rejestr faktur), gdyż jest rozwiązaniem o charakterze systemowym, prewencyjnym i długofalowym. Utrudnia on lub uniemożliwia powstawanie nadużyć już na etapie samej transakcji. Jednocześnie (szczególnie w przypadku wprowadzenia tzw. zautomatyzowanego splitpayment) nie obciąża on nadmiernie nabywców towarów, objętych mechanizmem, może natomiast prowadzić do wyłączenia konieczności stosowania solidarnej odpowiedzialności.

 

Obowiązek stosowania mechanizmu

Rząd zamierza wprowadzić dobrowolne stosowanie tego mechanizmu dla zwiększenia bezpieczeństwa rozliczeń przedsiębiorców. Ma to być bezpieczny sposób rozliczenia z kontrahentem, a stosowanie tego sposobu wiązałoby się z szeregiem przywilejów np. podatnik stosujący mechanizm podzielonej płatności miałby lepszą pozycję z punktu widzenia przepisów sankcyjnych w ustawie o VAT. Podatnik stosujący splitpayment miałby być uważany za mniej zagrożonego wyłudzeniami.  W projekcie zostanie wprowadzona lista zachęt, która wcześniej będzie konsultowana z przedsiębiorcami.

System podzielonej płatności może powstać na bazie elektronicznego systemu rozliczeń międzybankowych Elixirlub specjalnego rachunku powierniczego, czyli kont escrow.

W przypadku branż wrażliwych podzielona płatność będzie obowiązkowa. Obowiązkowe podzielone płatności zostaną wprowadzone w tych branżach, gdzie dziś jest odwrócony VAT. Potencjalna lista będzie długa, ale jest ona uzależniona od zgody Komisji Europejskiej, gdyż rozwiązanie to ma związek z mechanizmem odliczenia VAT. Obligatoryjne wprowadzenie tego rozwiązania wymaga uzyskania zgody Komisji Europejskiej. Unijna procedura opiniowania obligatoryjnego splitpayment może potrwać do 8 miesięcy.

Czytaj też:

Źródło:

www.mf.gov.pl

Bogdan Świąder, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40279 )
Array ( [docId] => 40279 )