Nabywca odpadów musi wykazać VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 30-09-2013 r.

Przedsiębiorca, który kupi wyroby stalowe, paliwa, nieobrobione złoto będzie odpowiadał solidarnie ze zbywcą za nierozliczony podatek od towarów i usług. Zmiany w sposobie rozliczania VAT obowiązują od 1 października 2013 r. w handlu tzw. produktami wrażliwymi. Nowe regulacje dotyczą wyrobów stalowych, paliw (benzyny, olejów, gazów) oraz złota nieobrobionego (w postaci półproduktu lub proszku), które zostały wykazane w nowych załączniku nr 13 do ustawy o VAT.

W celu ograniczenia nadużyć w tym obszarze skrócono do 1 miesiąca okres rozliczeniowy (dotyczy to obrotu towarami wrażliwymi o wartości ponad 50 tys. złmiesięcznie bez VAT). Podatnicy o mniejszych obrotach mogą rozliczać się kwartalnie.

Nowe przepisy mają przeciwdziałać wyłudzeniom VAT w obrocie wyrobami stalowymi i paliwami. Jednocześnie wprowadzono do ustawy o VAT nowy dział, który reguluje solidarną odpowiedzialnośćnabywcy z podatnikiem - dostawcą - za zaległości podatkowe tego drugiego - w proporcji do wartości zrealizowanej między nimi dostawy. Odpowiedzialność będzie stosowana w odniesieniu do transakcji o wartości powyżej 50 tys. zł w miesiącu (bez podatku), obejmujących towary z załącznika nr 13 do ustawy o VAT. Warunkiem zastosowania odpowiedzialności jest to, aby nabywca wiedział lub miał podstawy przypuszczać, że odpowiednia kwota podatku nie zostanie wpłacona na rachunek urzędu skarbowego.

Rozszerzono również zakres towarów (złomu) objęty załącznikiem nr 11 do ustawy o VAT, który podlegał mechanizmowi odwrotnego obciążenia. Do obowiązującej listy dodano kolejne pozycje zawierające: wyroby stalowe (głównie półprodukty wykorzystywane w budownictwie), niebezpieczne odpady zawierające metal, odpady z papieru i tektury, niektóre surowce wtórne (papierowe, szklane, metalowe, gumowe, plastikowe) oraz wraki do złomowania.Mechanizm odwrotnego obciążenia oznacza, że podatek od tych towarów rozlicza nabywca, a nie dostawca.

Zmienione przepisy wprowadzają też zwolnienie z VAT, gdy firmy handlowe przekażą towary na potrzeby działalności charytatywnej. Od podatku będą zwolnione produktyspożywcze dostarczone organizacjom pożytku publicznego. Przed nowelizacją możliwość taką mieli wyłącznie producenci.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31481 )
Array ( [docId] => 31481 )