Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenie ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących, paragon fiskalny zawiera m.in. nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację. Nazwy oferowanych towarów i usług uwzględniające ww. przepis (oraz sposób przyporządkowania stawki podatku do nazwy towarów i usług), określa sam podatnik, uwzględniając asortyment sprzedawanych towarów i usług. Liczba znaków dla nazwy towarów w kasie musi być nie mniejsza niż 12. Przepisy nie wykluczają stosowania skrótów.
Nazwa na paragonie musi jednoznacznie identyfikować towar
Podatnik powinien zaprogramować w kasie takie oznaczenia nazw towarów i usług, aby możliwe było przyporządkowanie do nich odpowiedniej stawki podatku. Chodzi tu o jednoznaczną identyfikację towaru. Takie stanowisko zaprezentował resort finansów w wyjaśnieniu z 16 sierpnia 2013 roku.
Liczy się wysokość stawki VAT
Podatnik sprzedający jedną (lub kilka) odmianę pomidorów może zaprogramować w kasie nazwę np. „pomidor” dla oferowanych tego typu towarów. Stosowanie jednej nazwy jest dozwolone również wtedy, gdy towary są oferowane w różnych cenach z zastrzeżeniem przypadku, gdy podatnik ma w swojej ofercie towary objęte różnymi stawkami VAT np. pomidory suszone objęte 8% stawką i pomidory na gałązce opodatkowane stawką 5%. Podobnie będzie z chlebem o przedłużonej trwałości (stawka 8%) i chlebem z terminem przydatności do spożycia nie dłuższym niż 14 dni (stawka 5%).
Podatnicy nie muszą wymieniać starych kas
Brak odpowiednich możliwości technicznych w „starych” kasach nie powoduje, że nie mogą być one obecnie stosowane dla rozliczeń podatkowych. Jeśli natomiast podatnik uznałby, że jakaś dodatkowa funkcja oferowana w nowych kasach byłaby atrakcyjna dla niego biznesowo – wówczas może wymienić taką kasę na tę nową. Jest to jednak jego decyzja.
Tagi: stawki vat, kasa fiskalna
