Nazwa na paragonie musi jednoznacznie identyfikować towar

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 23-08-2013 r.

Podatnik powinien zaprogramować w kasie takie oznaczenia nazw towarów i usług, aby możliwe było przyporządkowanie do nich odpowiedniej stawki podatku. Chodzi tu o jednoznaczną identyfikację towaru. Takie stanowisko zaprezentował resort finansów w wyjaśnieniu z 16 sierpnia 2013 roku.

Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenie ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących, paragon fiskalny zawiera m.in. nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację. Nazwy oferowanych towarów i usług uwzględniające ww. przepis (oraz sposób przyporządkowania stawki podatku do nazwy towarów i usług), określa sam podatnik, uwzględniając asortyment sprzedawanych towarów i usług. Liczba znaków dla nazwy towarów w kasie musi być nie mniejsza niż 12. Przepisy nie wykluczają stosowania skrótów.

 
Zdaniem resortu finansów zamiast posługiwać się takimi określeniami (właściwymi dla nazwy określonych grup towarów) jak warzywa/owoce, pieczywo, nabiał, napoje alkoholowe, należy stosować nazwy takie jak np. pomidory, jabłka (w grupie warzywa/owoce), chleb, bułka (w grupie pieczywo), ser żółty, mleko (w grupie nabiał), piwo, wino, wódka (w grupie napoje alkoholowe).

Liczy się wysokość stawki VAT

Podatnik sprzedający jedną (lub kilka) odmianę pomidorów może zaprogramować w kasie nazwę np. „pomidor” dla oferowanych tego typu towarów. Stosowanie jednej nazwy jest dozwolone również wtedy, gdy towary są oferowane w różnych cenach z zastrzeżeniem przypadku, gdy podatnik ma w swojej ofercie towary objęte różnymi stawkami VAT np. pomidory suszone objęte 8% stawką i pomidory na gałązce opodatkowane stawką 5%. Podobnie będzie z chlebem o przedłużonej trwałości (stawka 8%) i chlebem z terminem przydatności do spożycia nie dłuższym niż 14 dni (stawka 5%).

Podatnicy świadczący usługi (dokonujący szeregu czynności składających się na dostawę towaru) mogą przy określaniu nazwy usługi (towaru) wykorzystywać nazewnictwo stosowane przez siebie przy tworzeniu zasad odpłatności (cennika). Tym samym, przykładowo w przypadku podatnika prowadzącego kwiaciarnię stosowane nazwy będą zależały od samej oferty tego podatnika. Może ona ograniczać się do sprzedaży bukietów lub pojedynczych kwiatów, a może również obejmować dekorację sal balowych, samochodów itp. Tym samym, jeżeli podatnik w swoim cenniku wyróżnia np. bukiet ślubny (w stosunku do innych bukietów), to określając jednoznaczną nazwę dla potrzeb stosowania kasy rejestrującej, może wykorzystać taką nazwę (ewentualnie ze stosownym rozszerzeniem, jeżeli w cenniku rozróżnia tego rodzaju bukiety).
Należy pamiętać, że ewidencjonowaniu na kasie podlega towar (lub usługa). W przypadku sprzedaży kwiatów w kwiaciarni, jest nim pewien produkt finalny, składający się z wielu komponentów. Nie ma wtedy konieczności i uzasadnienia do wyliczania wszystkich jego elementów składowych (rodzajów zużytych kwiatów). Zasady dotyczące stosowania nazewnictwa spełniającego wymóg jednoznacznego identyfikowania towarów i usług, nie wykluczają stosowania nazewnictwa zapewniającego bardziej szczegółowe rozróżnienie towarów. Działanie to ma jednak dla podatników charakter fakultatywny.

Podatnicy nie muszą wymieniać starych kas


Brak odpowiednich możliwości technicznych w „starych” kasach nie powoduje, że nie mogą być one obecnie stosowane dla rozliczeń podatkowych. Jeśli natomiast podatnik uznałby, że jakaś dodatkowa funkcja oferowana w nowych kasach byłaby atrakcyjna dla niego biznesowo – wówczas może wymienić taką kasę na tę nową. Jest to jednak jego decyzja.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31451 )
Array ( [docId] => 31451 )

Array ( [docId] => 31451 )