Nie zawsze salon samochodowy odliczy pełny VAT od kupionych pojazdów

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 31-07-2013 r.

Jeżeli w ramach działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży samochodów osobowych, pojazd zostanie przeznaczony do celów służbowych, firmie przysługuje ograniczone prawo do odliczenia podatku VAT. Tak wynika z wyroku NSA z 11 lipca 2013 r. (I FSK 1268/12 i I FSK 1305/12).

Sprawa dotyczyła spółki, która zajmuje się sprzedażą samochodów i motocykli. Niektóre z kupionych przez spółkę aut, są przez jakiś czas używane przez pracowników tej firmy. Są rejestrowane i wykorzystywane jako samochody: demonstracyjne, zastępcze, czy też służbowe na potrzeby pracowników spółki. Pojazdy przeznaczone do odsprzedaży, nie są klasyfikowane jako środki trwałe, ale jako towary handlowe, a ich odsprzedaż następuje po okresie używania nieprzekraczającym roku.

Firma nie była pewna, czy obowiązuję ja ograniczenia w odliczaniu VAT od samochodów demonstracyjnych. Zdaniem organu podatkowego w odniesieniu do samochodów wykorzystywanych do celów demonstracyjnych, zastępczych, bądź też udostępnianych pracownikom jako pojazdy służbowe nie przysługuje prawo do odliczenia całości podatku naliczonego zapłaconego przy zakupie tych samochodów. W opinii warszawskiej Izby Skarbowej spółce przysługuje prawo do odliczenia 60% kwoty podatku należnego, nie więcej niż 6.000 zł wynikającej z faktury zakupu tych pojazdów.

Zdaniem NSA, jeżeli samochody służą demonstracji, sprawdzeniu jak ten samochód funkcjonuje, to nie ma zerwania z istotą towaru handlowego przedstawionego do sprzedaży. Takie działanie mieści się w zakresie sposobu sprzedaży, tzn. reklamy, dopuszczalności próbnych jazd – wyjaśnił sąd. W takiej sytuacji samochód jest traktowany jako towar handlowy i przedsiębiorca może odliczyć VAT w pełnej wysokości zapłacony przy jego zakupie.
Natomiast, w przypadku gdy samochód jest przeznaczany do używania przez pracowników w prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej, to wówczas używanie samochodu nie służy już jego sprzedaży.

Źródło: Wyrok NSA z 11 lipca 2013 r., sygn. akt I FSK 1268/12, I FSK 1305/12

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31432 )
Array ( [docId] => 31432 )