Nocleg ze śniadaniem z preferencyjną stawką VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 09-07-2015 r.

Dodatkowe świadczenia uzupełniające ofertę hotelu, np. obiad, kolacja czy też zabiegi kosmetyczne to odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane niezależnie od usługi noclegowej.

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, w przypadku usług towarzyszących świadczonych przez hotele, podstawą będzie zawsze usługa noclegowa (zapewnienie wypoczynku nocnego), rozszerzona o świadczenia, które według przyjętych zwyczajów, znajdujących odzwierciedlenie w regulacjach prawnych dotyczących funkcjonowania hoteli. Jako przykład sąd podał m.in. przechowanie bagażu, dostęp do telewizji kablowej, sprzątanie pokoju, dostarczenie ręczników. Takiego charakteru nie mają natomiast serwowane w restauracji hotelowej obiady i kolacje, czy też zabiegi kosmetyczne lub pielęgnacyjne.

Przyjęcie odmiennej interpretacji prowadziłoby do wniosku, że w zasadzie każde dodatkowe świadczenie hotelu należałoby uznać za usługę towarzyszącą, co powodowałoby objęcie stawką preferencyjną nawet usług zupełnie z noclegiem niezwiązanych.

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy prowadzącego hotel, a także restaurację i salon kosmetyczny. W obiekcie klienci mieli możliwość wyboru różnych pakietów. Np. pakietu jednodniowego, ze zróżnicowanym zakres świadczeń: np. śniadanie, pełne wyżywienie bez napojów lub z napojami, korzystanie w trakcie pobytu z usług instytutu kosmetycznego o wartości 300 zł. Inny z pakietów obejmował pobyt w hotelu oraz określony zakres świadczeń dodatkowych (wyżywienie, napoje, określone zabiegi kosmetyczne, pielęgnacyjne itp.).

Możliwe były także pakiety indywidualne, w ramach których klient określa liczbę noclegów, oraz to na jakich zasadach będzie korzystał z wyżywienia w restauracji hotelowej, i w jakim zakresie będzie korzystał z zabiegów.

Wątpliwości podatnika dotyczyły tego, czy świadczone usługi w ramach pakietów podlegają opodatkowaniu 8% stawką VAT. Organ podatkowy stwierdził, że dodatkowe usługi, oferowane w opisanych pakietach (poza śniadaniem) stanowią odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane niezależnie od usługi noclegowej. W konsekwencji powinny być opodatkowane według właściwych dla nich stawek.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił wydaną interpretację, a po ponownym rozpoznaniu wniosku izba skarbowa uznała stanowisko przedsiębiorcy za prawidłowe w zakresie opodatkowania usług świadczonych w ramach pakietu zawierającego jedynie śniadanie oraz za nieprawidłowe w zakresie opodatkowania usług świadczonych w ramach pozostałych pakietów.

Zdaniem organu skarbowego, usługi oferowane w ramach pakietu obejmującego pobyt w hotelu oraz śniadanie stanowią usługę kompleksową. Nabycie śniadania nie stanowi bowiem dla klienta celu samego w sobie, lecz służy lepszemu świadczeniu usługi zasadniczej, jaką jest zakwaterowanie. Śniadanie stanowi zatem świadczenie pomocnicze do usługi noclegu, co powoduje, że usługa obejmująca nocleg i śniadanie podlega opodatkowaniu według stawki 8% stawki VAT.

Zdaniem NSA, do którego ostatecznie sprawa trafiła dodatkowe opcje wyżywienia oraz zabiegi nie mają charakteru usług pomocniczych. Nie były tym samym środkiem do lepszego wykorzystania zasadniczego świadczenia (usługi noclegowej), a zatem nie można było uznać, że pakiety stanowiły de facto jedno świadczenie (świadczenie kompleksowe).

NSA stwierdził, że tylko pakiet obejmujący usługę noclegową w powiązaniu z oferowanym śniadaniem uznać należy za świadczenie kompleksowe. Natomiast świadczenia dodatkowe, uzupełniające ofertę hotelu takie jak np. obiad, kolacja czy też zabiegi kosmetyczne lub pielęgnacyjne stanowią odrębne świadczenia, które mogą być wykonywane niezależnie od wykonania usługi noclegowej.

Źródło:

Wyrok NSA z 6 maja 2015 r., I FSK 2105/13

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37537 )
Array ( [docId] => 37537 )

Array ( [docId] => 37537 )