Nowe przepisy wykonawcze dotyczące podatku VAT 

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 16-01-2014 r.

Z punktu widzenia zmian, które zostały wprowadzone w podatku od towarów i usług, ogromne znaczenie mają rozporządzenia wykonawcze, które weszły w życie 1 stycznia 2014 r. Nowe rozporządzenia doprecyzowują przepisy znowelizowanej ustawy, a większość zwolnień przewidzianych w ich wcześniejszych wersjach została utrzymana. Część zwolnień podatkowych została przeniesiona wprost do ustawy.

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła konieczność wydania nowych lub zmiany poprzednich przepisów wykonawczych. Rozporządzenie ministra finansów z 3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. z 2013 r. poz. 1485) doprecyzowuje następujące kwestie:

  • przypadki, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w ustawie oraz zakres tych danych –np. faktur za przejazd autostradą płatną lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawianych w formie biletu jednorazowego, faktur za świadczenie usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobierane są opłaty trasowe;

  • inny niż określony w art. 31a ust. 1 ustawy sposób przeliczania wykazywanych na fakturach kwot w walutach obcych, stosowanych do określenia podstawy opodatkowania;

  • późniejsze niż określone w art. 106i ustawy terminy wystawiania faktur – dotyczy to usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, za które pobierane są opłaty trasowe.

Kolejny z dokumentów wykonawczych, rozporządzenie Ministra Finansów z 16 grudnia 2013 r. w sprawie miejsca świadczenia usług oraz zwrotu kwoty podatku naliczonego jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług (Dz.U. z 2013 r. poz. 1656) określa miejsce świadczenia usług inne niż wskazane w art. 28b–28n ustawy o VAT.

Ponadto określa przypadki, gdy kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług, jak też warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Rozporządzenie Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz.U. z 2013 r. poz. 1722) określa inne niż określone w art. 43–81 ustawy o VAT zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień.

Odliczenia VAT od dostawy samochodów osobowych

Za najważniejszą zmianę należy uznać regulacje zwalniające z opodatkowania VAT dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przy nabyciu których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia 60% kwoty podatku naliczonego, nie więcej niż 6.000 zł (lub odpowiednio 50%, nie więcej jednak niż 5.000 zł). W związku ze zmianą ustawy o VAT w zakresie towarów używanych (art. 43 ust. 1 pkt 2) wykreślono warunek używania tych pojazdów przez pół roku. Oznacza to, że sprzedaż samochodu osobowego, nawet po kilku dniach od zakupu, będzie korzystała ze zwolnienia z VAT.

Rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1719) określa:

  • towary i usługi, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, do wysokości 8%, oraz warunki stosowania obniżonej stawki (utrzymano tu m.in. obniżoną stawkę dla robót konserwacyjnych związanych z budownictwem społecznym na zasadach dotychczasowych);
  • towary, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 5%;
  • towary i usługi, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 0%, oraz warunki stosowania obniżonej stawki.

Katarzyna Trzpioła, wykładowca na wydziale zarządzania UW


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33568 )
Array ( [docId] => 33568 )