Nowe zasady nieodpłatnego przekazania od 1 kwietnia 2013 r.

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 19-03-2013 r.

Do końca marca 2013 r. podstawowym warunkiem opodatkowania nieodpłatnego przekazania jest istnienie prawa do odliczenia VAT na etapie nabycia przekazywanych później nieodpłatnie towarów. Tak więc opodatkowaniu nie podlega przekazanie towarów, które nie zostały nabyte np. są wytworzone przez podatnika czy zaimportowane, a prawo do odliczenia VAT przysługiwało od ich części składowych.

Na podstawie nowych zasad, które zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2013 r. przekazanie towarów bez wynagrodzenia podlega opodatkowaniu, jeżeli podatnik miał (nawet tylko w części) prawo do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Po zmianie przepis ten w sposób pełniejszy odwzorowuje przepisy Dyrektywy 112/2006/WE oraz uwzględnia orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Usuwa tym samym niespójności w przepisach, gdyż brak jest racjonalnego uzasadnienia dla różnego rozliczania VAT od nieodpłatnego przekazania towarów w zależności od sposobu wejścia w ich posiadanie (nabycie, wytworzenie). Oznacza to, że od 1 kwietnia 2013 r. opodatkowaniu VAT podlega także nieodpłatne przekazanie tych towarów, które zostały przez podatnika wytworzone.

W wyniku doprecyzowania przepisów dotyczących nieodpłatnego świadczenia usług od 1 kwietnia 2013 r. odpłatnym świadczeniem usług jest użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów wskazanych w tym przepisie, jeżeli przysługiwało mu, chociaż w części prawo do odliczenia VAT nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

 

Dodatkowe wymogi dotyczące próbek towarów

Należy pamiętać, że przepisów o opodatkowaniu nieodpłatnej dostawy towarów nie stosuje się m.in. do próbek. Próbka jest, więc rozumiana, jako identyfikowalny egzemplarz towaru lub jego niewielka ilość. Powinna ona pozwalać na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci. Istotny jest również cel jej przekazania. Musi on mieć na celu promocję tego towaru i nie może służyć zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru. Zmiana ta ma za zdaniem ograniczyć wykorzystywanie próbek do celów konsumpcyjnych.

Trzeba pamiętać również, że brak konieczności rozliczania VAT z tytułu nieodpłatnego przekazania próbek i prezentów o małej wartości wymaga wykazania, że czynności te (przekazania) mają związek z działalnością gospodarczą podatnika. Oznacza to więc konieczność gromadzenia dokumentów potwierdzających ten fakt.

Warto pamiętać że nowe brzmienie art. 7 ust. 3 ustawy o VAT nie wyłącza już z opodatkowania przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. Jak wynika z uzasadnienia do nowelizacji – od 1 kwietnia 2013 r. czynności te nie będą podlegały VAT tylko wówczas, gdy towary te spełnią kryteria do uznania ich za prezenty o małej wartości.

Podstawa prawna:

  • art. 7 ust. 2 i 3, ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst. jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).
  • art. 1 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U z 2013 r. poz. 35)

Rafał Kuciński


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31336 )
Array ( [docId] => 31336 )