Objęcie udziału w spółce w ramach darowizny bez VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Emilia Bartkowiak
Data: 15-03-2016 r.

Podatnik, który otrzyma w darowiźnie udziały w spółce, nie ma obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług. Czynność ta nie stanowi po jego stronie dostawy towarów ani świadczenia usług. Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 2 listopada 2015 r. (nr IPTPP2/4512-423/15-6/JSz).

W rozpatrywanej sprawie chodziło o sytuację, gdzie trzy spokrewnione osoby założy spółkę jawną. Jeden ze wspólników zdecydował się przekazać w darowiźnie swoje udziały córce (która także jest wspólnikiem). Wątpliwości dotyczyły tego, czy w takiej sytuacji kobieta będzie musiała zapłacić VAT. Jak wyjaśnił organ podatkowy – w związku z nabyciem całości lub części udziału w spółce jawnej w ramach umowy darowizny po stronie podatniczki nie powstanie obowiązek zapłacenia podatku od towarów i usług.

KOMENTARZ EKSPERTA

 

Organ podatkowy zasadnie uznał, że nabycie udziału w spółce (w tym przypadku jawnej) w ramach umowy darowizny nie stanowi po stronie obdarowanego dostawy towarów ani świadczenia usług w rozumieniu ustawy o VAT i odpowiednio takie nabycie nie podlega opodatkowaniu VAT.

Nie każda dostawa towarów lub świadczenie usług podlega VAT

Na gruncie komentowanej interpretacji podatkowej zauważmy, że czynność prawna darowizny udziału w spółce, nie została wskazana wprost w ustawie o VAT jako podlegająca opodatkowaniu. Nie może też zostać zakwalifikowana, jako dostawa towarów/świadczenie usług, a poza tym czynność ta nie ma charakteru odpłatnego. Tym samym nabycie udziału w spółce w ramach umowy darowizny nie podlega opodatkowaniu VAT.

Emilia Bartkowiak, radca prawny

Tagi: darowizna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38737 )
Array ( [docId] => 38737 )