Od 1 stycznia 2014 roku rewolucja w VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 15-11-2013 r.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. nastąpi rewolucja w polskich przepisach dotyczących VAT. Podatnicy, którzy uzyskali od ministra finansów indywidualne interpretacje podatkowe w zakresie objętym zmianą przepisów muszą pamiętać, że dokumenty te mogą utracić moc ochronną.

Najbardziej radykalną zmiana przepisów, jaka będzie obowiązywała od nowego roku, jest zmodyfikowanie zasad określania momentu powstania obowiązku podatkowego. Z początkiem 2014 roku moment powstania obowiązku podatkowego przestanie być generalnie zależny od faktu wystawienia faktury. W większości przypadków będzie on powstawał w chwili dostawy towarów lub wykonania usługi. Większość dotychczas obowiązujących przepisów dotyczących szczególnego momentu powstawania obowiązku podatkowego, będzie z tym dniem uchylona i zastąpiona nowymi regulacjami. Dotyczy to m.in. dostawy energii elektrycznej, wody i ścieków oraz takich usług jak budowlane, telekomunikacyjne, leasingowe, itp. Nowe przepisy nie przewidują także szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego m.in.: dla licencji oraz usług transportowych (jak ma to miejsce obecnie).

 

Zmiana ta wymusi na podatnikach konieczność dokładnego monitorowania dnia faktycznej dostawy towarów lub wykonania usługi. O ile określenie momentu wykonania usługi nie powinno budzić większych wątpliwości (już dzisiaj, bowiem ustawodawca posługuje się tym terminem), o tyle prawidłowe określenie momentu dostawy towarów może powodować już nieco większy problem.

Trudno, bowiem uznać dzień dostawy towarów za tożsamy z dniem wydania towarów, do którego ustawa o VAT odwołuje się obecnie. Dostawa towarów w rozumieniu art. 5 ustawy o VAT oznacza przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei wydanie towarów należy postrzegać w kategoriach czynności faktycznych. Dodatkowo, obecnie obowiązujący przepis nie precyzuje, komu towary powinny być wydane, aby powstał obowiązek podatkowy tj. nabywcy czy np. przewoźnikowi.

Może się, zatem zdarzyć, że po dokonaniu dostawy towary będą przechowywane w magazynie sprzedawcy przez jakiś czas, a następnie zostaną wydane kupującemu. W takiej sytuacji dostawa towarów nastąpi wraz z przeniesieniem na nabywcę władztwa ekonomicznego (tj. postawieniem towarów do dyspozycji nabywcy), podczas gdy wydanie towarów będzie miało miejsce dopiero w momencie wydania nabywcy towarów z magazynu. Dość często tego rodzaju „rozjazd” czasowy pomiędzy dostawą towarów a ich wydaniem, występuje w przypadku eksportu towarów. Wydanie towaru z magazynu występuje wówczas znacznie wcześniej niż przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, które może nastąpić np. dopiero po wykonaniu formalności wywozowych.

Obecnie wydanie z magazynu stanowi najczęściej moment, od którego należy liczyć 7-dniowy termin na wystawienie faktury. Od 1 stycznia 2014 roku wydanie towarów z magazynu nie będzie stanowiło punktu odniesienia. Dopiero przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami będzie punktem wyjścia dla określenia wymagalności podatku. Wejście w życie nowej zasady ogólnej dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego może w istotny sposób wpłynąć na rozliczenia podatników wykonujących sprzedaż pod koniec danego miesiąca.

Obecne przepisy pozwalają, bowiem „przenieść” rozliczenie VAT należnego na następny miesiąc w sytuacji, gdy faktura wystawiana jest w miesiącu następującym po miesiącu wydania towarów/wykonaniu usługi. Na gruncie znowelizowanych przepisów ustawy o VAT wystawienie faktury w kolejnym miesiącu nie wpłynie już zasadniczo na moment powstania obowiązku podatkowego.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 31501 )
Array ( [docId] => 31501 )

Array ( [docId] => 31501 )