Organizacje pozarządowe świadczące usługi kulturalne są zwolnione z VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Tomasz Krywan
Data: 09-07-2015 r.

Fundacje i stowarzyszenia, które zajmują się organizacją usług kulturalnych, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT. Minister finansów określił warunki korzystania z tej preferencji.  

Minister finansów w interpretacji ogólnej z 17 kwietnia 2015 r. (nr PT1.9101.6.2015.KCO.PT1.130) uznał, że organizacje pozarządowe mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług.  Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT od podatku zwolnione są usługi kulturalne świadczone przez podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawa towarów ściśle z tymi usługami związana. Musi być też spełniony warunek (przewidziany w art. 43 ust. 18 ustawy o VAT), aby podmioty te nie osiągały w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia były przeznaczone w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Organy podatkowe dotychczas uważały, że organizacje pożytku publicznego nie mają prawa do zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT. Innego zdania były sądy. W wyroku z 13 marca 2014 r. (I FSK 584/13) NSA uznał, że ze zwolnienia z VAT może korzystać stowarzyszenie, które organizuje np. warsztaty plastyczne, koncerty orkiestr, zespołów wokalnych, muzycznych, festiwale piosenki, przeglądy teatralne.

Minister finansów wyjaśnił, że określając katalog podmiotów, które mogą być na podstawie odrębnych przepisów uznane za instytucje o charakterze kulturalnym, trzeba odnieść się do ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, która definiuje pojęcie działalności kulturalnej, jak też krąg podmiotów, które mogą taką działalność prowadzić. Z ustawy wynika, że formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są w szczególności: teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury.

Minister finansów potwierdził, że odrębnymi przepisami, na podstawie których uznaje się instytucję za instytucją o charakterze kulturalnym, są nie tylko przepisy ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Tym samym minister przyznał rację sądom administracyjnym, które twierdziły tak od dłuższego czasu, np. wyrok NSA z 13 marca 2014 r. (I FSK 584/13) czy też wyrok NSA z 4 marca 2014 r. (I FSK 535/13).

Źródło:

art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Tomasz Krywan, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37735 )
Array ( [docId] => 37735 )