Po przekroczeniu limitu konieczna ewidencja na kasie fiskalnej 

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 19-01-2014 r.

Firma, która przekroczy limit uprawniający do zwolnienia stosowania kas ze względu na niewielką liczbę świadczonych usług i dokona sprzedaży gotówkowej, zobowiązana będzie taką sprzedaż zewidencjonować na kasie fiskalnej. W sytuacji przekroczenia limitu nie będzie podstawy do zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

Podatnicy, którzy korzystają ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas fiskalnych, po przekroczeniu limitu przedmiotowego, nie zawsze wiedzą, w jaki sposób ewidencjonować kolejne transakcje sprzedaży, w tym sprzedaży gotówkowej.

 

Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (bez względu na wysokość obrotów), nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2014 r., ze względu na niewielką liczbę świadczonych usług, ma zastosowanie o ile łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. każde świadczenie usługi dokonane przez podatnika jest dokumentowane fakturą, w której są zawarte dane identyfikujące odbiorcę;
  2. liczba świadczonych usług, o których mowa w pkt 1, w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców tych usług w tym okresie była mniejsza niż 20.

Warunki te odnoszą się zarówno do podmiotów kontynuujących świadczenie usług jak i do podatników rozpoczynających ich świadczenie w pierwszej połowie 2014 r.

Zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania (także bez względu na wysokość obrotów) objęte jest również świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w sytuacji gdy zapłata dokonywana jest w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek bankowy podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem) a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika , jakiej konkretnie czynności dotyczą.

Przepisy nie określają wprawdzie terminów rozpoczęcia ewidencjonowania z chwilą przekroczenia opisanych limitów lub dokonania sprzedaży gotówkowej. Jednakże niespełnienie wymaganych warunków do zwolnienia skutkuje jego utratą z chwilą zaistnienia tych zdarzeń.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33573 )
Array ( [docId] => 33573 )