Podatnik nie odliczy całego VAT od bankowozu przewożącego pensje

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 16-05-2014 r.

Bankowóz należy wykorzystywać do celów, do których jest on przeznaczony. Tylko w takiej sytuacji można odliczyć od niego cały VAT. Przywożenie nim pensji dla pracowników takim celem nie jest.

W ostatnim czasie dość popularne stało się kupowanie bądź leasingowanie samochodów specjalnych typu bankowóz. Niekiedy w takie pojazdy zaopatrują się firmy, które posiadają inny profil działalności niż przewóz wartości pieniężnych.

Tak było w przypadku spółki budowlanej, zarejestrowanej jako czynny podatnik VAT, która zamierzała nabyć lub wziąć w leasing pojazd-bankowóz. Miał on być przeznaczony m.in. do przewożenia pensji dla pracowników, pieniędzy dla kontrahentów, ale także do przemieszczania się podatnika i jego pracowników. Przedsiębiorca zamierzał dokonać odliczenia całego podatku VAT od nabycia takiego pojazdu, ale z takim stanowiskiem nie zgodził się organ skarbowy.

Sprawa znalazła swój finał przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, który stwierdził, że aby móc odliczyć naliczony VAT w pełnej wysokości, pojazd powinien służyć działalności gospodarczej, a jeżeli już służy, to w zakresie, w jakim jest konieczny do wykonywania tej działalności.

Z przepisów nie wynika bowiem, że każdy czynny zarejestrowany podatnik VAT będzie mógł odliczyć pełen podatek naliczony z tytułu zakupu bankowozu, skoro pojazd ten nie jest wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem w związku z działalnością podatnika. Aby móc odliczyć w pełnej wysokości podatek naliczony związany z zakupem samochodu o specjalnym przeznaczeniu i podatek naliczony przy zakupie paliwa służącego do jego napędu, pojazd ten powinien służyć działalności opodatkowanej podatnika i to takiej, w której wykorzystywanie tego typu pojazdu jest konieczne.

Bankowóz powinien być wykorzystywany do świadczenia usług przewozu wartości pieniężnych, o których mowa w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne. Taką działalnością nie jest prowadzenie firmy budowlanej.

Źródło:

Wyrok NSA z 25 marca 2014 r., I FSK 257/13

Julia Szydłowska, ekspert podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34890 )
Array ( [docId] => 34890 )