Pojedynczy budynek nie zawszę jest ZCP

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 22-10-2013 r.

Zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa (ZCP) jest zespół składników majątkowych wzajemnie powiązanych, służących do realizacji działalności gospodarczej. Jej zbycie nie podlega opodatkowaniu VAT. Jeśli przedmiotem sprzedaży jest jedna nieruchomość zabudowana jednym budynkiem, to nie ma ona charakteru zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą będący czynnym podatnikiem VAT posiada nieruchomość, na której wybudowany został magazyn. Podatnik zamierza przekazać tę nieruchomość synowi w formie darowizny. Syn jest podatnikiem VAT, a otrzymana nieruchomość będzie wykorzystywana na cele prowadzonej działalności gospodarczej, jako siedziba i jako magazyn transportowo-spedycyjny (tzw. baza transportowa). Nieruchomość stanowi wyodrębnioną organizacyjne i funkcjonalną całość, gdyż była dotychczas wynajmowana. Stanowi ona zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych. W związku z tak określonym stanem faktycznym podatnik spytał ministra finansów, czy darowizna tej nieruchomości jest zbyciem zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP) i czy czynność ta jest opodatkowana VAT.

Zdaniem podatnika nieruchomość ta jest niezależnym przedsiębiorstwem realizującym zadania gospodarcze. Nie jest ona powiązana funkcjonalnie i finansowo z innymi składnikami majątku podatnika i posiada potencjalną zdolność do niezależnego działania gospodarczego, jako samodzielny podmiot gospodarczy. W konsekwencji spełnia ona definicję ZCP a jej przekazanie nie podlega opodatkowaniu, na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 19 lutego 2013 roku (IBPP4/443-495/12/LG) uznał to stanowisko za nieprawidłowe. Podatnik wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Gliwicach, która została jednak oddalona (wyrok z 11 października 2013 r., III SA/Gl 1284/13).

Rozpoznając sprawę sąd uznał, że aby ustalić, czy planowana przez podatnika czynność nie jest opodatkowana VAT, należało wskazać znaczenie pojęcia ZCP. Wykładnia językowa tego pojęcia wskazuje na to, że musi być to pewien zespół składników majątkowych, służących do realizacji działalności gospodarczej. Aby jakiś majątek mógł być uznany za ZCP – musi istnieć jakiś większy zbiór składników majątkowych wzajemnie ze sobą powiązanych. Ponieważ w rozpatrywanym stanie faktycznym przedmiotem zbycia ma być tylko jedna nieruchomość zabudowana jednym budynkiem, to nie można mówić w tej sytuacji o jakimś zespole składników majątku. Taka czynność zbliża się raczej do dostawy towarów, w której przedmiotem zbycia jest nieruchomość zabudowana budynkiem. W związku z tym taki składnik majątkowy nie spełnia definicji ZCP i czynność jego zbycia nie może być wyłączona od opodatkowania VAT, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 31491 )
Array ( [docId] => 31491 )

Array ( [docId] => 31491 )