Bilety wstępu do parku rozrywki z 23% stawką VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 11-10-2013 r.

Usługi wstępu do obiektów kulturalnych i na imprezy sportowe objęte 8% stawką VAT oznaczają jedynie wstęp i bierne uczestnictwo. Stawka ta nie dotyczy czynnego uczestnictwa i korzystania z atrakcji. Wstęp do parków rozrywki obiektów podlega 23% stawce VAT. Takie wnioski płyną z wyroku Wojewódzkiego Sądu administracyjnego w Krakowie z 30 września 2013 roku (I SA/Kr 926/13).

Podatnik buduje halę sportową, w której zamierza otworzyć park rozrywki. W jego skład wejdzie m.in.: tor gokartowy, kręgielnia, strzelnica, stoły bilardowe, urządzenia do gier zręcznościowych np. piłkarzyki. Klient nabywając uzyska prawo do wstępu do parku rozrywki i do korzystania ze zgromadzonych tam urządzeń. Przedsiębiorca spytał ministra finansów, czy bilety wstępu do tego obiektu będą mogły podlegać 8% stawce VAT. Jego zdaniem tak, gdyż świadczone usługi będą związane z rozrywką i rekreacją, o których mowa jest w poz. 183 i 186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

 

Dyrektor IS w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 21 lutego 2013 roku (IBPP2/443-1181/12/IK) uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Na tą decyzje podatnik wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.

Rozpoznając sprawę WSA przyznał rację organom podatkowym i oddalił skargę. Zdaniem sądu, należy uznać, że usługi korzystające z preferencyjnej 8% stawki VAT oznaczają jedynie wstęp, bierne uczestnictwo. Z preferencji nie korzysta natomiast czynne uczestnictwo i korzystanie z atrakcji. Tak usługi powinny być opodatkowane stawką podstawową 23%.

Należy zauważyć, że jeszcze nie tak dawno, bo 28 września 2013 roku, ten sam sąd w wydanym wyroku (I SA/Kr 889/12) zajął inne stanowisko. Obecnie jednak prezentowany jest pogląd przeciwny, niekorzystny dla konsumentów.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31487 )
Array ( [docId] => 31487 )