Pośrednictwo w uzyskaniu kredytów nie jest usługą pomocniczą

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 13-11-2015 r.

Przedsiębiorca, którego działalność polega na pośrednictwie finansowym przy zawieraniu kredytów, np. pomocy w wypełnianiu wniosków kredytowych i kompletowaniu niezbędnych dokumentów, korzysta ze zwolnienia z VAT. Potwierdził to resort finansów w interpretacji indywidualnej nr IPTPP2/4512-267/15-2/KK.

Podatnik wykonuje usługi pośrednictwa finansowego. Polega to przykładowo na: pomocy w przygotowaniu wniosku kredytowego, zebraniu i przedłożeniu bankowi kompletu dokumentów niezbędnych do wypłaty kredytu. Pytanie, z jakim zwrócił się do resortu finansów dotyczyło tego, czy wykonywana przez niego usługa korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z VAT, na podstawie art. 43 ust 1 pkt 38 ustawy o VAT.

 

Podatnik uważał, że tak. Wyjaśnił, że wykonywane usługi stanowią klasyczne usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, do których ma zastosowanie przedmiotowe zwolnienie z podatku.

Podatnik tłumaczył, że usługi pośrednictwa kredytowego, którymi się zajmuje  nie stanowią usług pomocniczych w rozumieniu art. 43 ust. 13 ustawy o VAT, tj. nie stanowią elementu usług udzielania kredytów, a tym bardziej elementu usług pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów. Wykonywane usługi pośrednictwa są podstawowym przedmiotem jego działalności. Same stanowią odrębną całość.

TSUE zdefiniował usługi pośrednictwa

Przedsiębiorca wskazał w uzasadnieniu, że zakres realizowanych przez niego świadczeń odpowiada definicji pośrednictwa sformułowanej m.in. w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie o sygn. akt C-235/00, CSC Financial Services. Wynika z niego, że pojęcie to obejmuje działalność polegającą na m.in. wskazywaniu stronie umowy okazji do zawarcia umowy, kontakt i negocjowanie z drugą stroną, gdzie pośrednik nie ma żadnego interesu w zakresie treści umowy – przy czym celem takiej działalności ma być doprowadzenie do zawarcia umowy.

Jednocześnie, usługi pośrednika nie stanowią usług doradztwa kredytowego a to dlatego, że wynagrodzenie za usługi pośrednika jest uzależnione od tego, czy bank przyzna klientowi kredyt (por. wyrok TSUE w sprawie o sygn. akt C-435/05 Volker Ludwig).

Komentarz eksperta

W analizowanej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem podatnika. Nie ulega, bowiem wątpliwości, że usługi udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych czy usługi pośrednictwa w świadczeniu takich usług (a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę) – są zwolnione od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Potwierdzają to także sądy -  w tym także TSUE w powołanym przez podatnika orzeczeniu. W konsekwencji przedsiębiorcy wykonujący wyłącznie takie czynności nie są opodatkowani.

Rafał Kuciński, prawnik, specjalista z zakresu VAT

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38040 )
Array ( [docId] => 38040 )