Zakup motoroweru na firmę nadal z pełnym odliczeniem VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Rafał Kuciński
Data: 04-04-2014 r.

Zakup motoroweru na firmę uprawnia do pełnego odliczenia VAT, o ile nabywca wykonuje czynności opodatkowane. Reguły te nie zmieniły się także po 1 kwietnia 2014 roku, ponieważ zmiany dotyczą pojazdów samochodowych, a motorower takim nie jest. Podatnik może odliczyć VAT od zakupu pojazdu, paliwa oraz części i serwisu.

Znowelizowana z dniem 1 kwietnia 2014 roku ustawa o VAT wprowadziła legalną definicję pojazdu samochodowego. Zgodnie z dodanym do art. 2 punktem 34 jest nim (na potrzeby VAT) pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

 

Przepisy mówią, że motorowerem jest pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Z wymienionych przepisów wynika, że motorower nie jest pojazdem samochodowym w rozumieniu ustawy o VAT. Dlatego też przy jego nabyciu przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych tj. bez ograniczeń przewidzianych dla pojazdów samochodowych.

Jeżeli prowadzona działalności polega na wykonywaniu wyłącznie czynności opodatkowanych VAT, wówczas podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT w całości zarówno od nabycia motoroweru, paliwa do jego napędu jak i od innych wydatków związanych z jego eksploatacją np. części czy serwisu. Trzeba więc pamiętać, że dla tego typu pojazdów wprowadzone z dniem 1 kwietnia 2014 roku zmiany w przepisach regulujących odliczanie VAT od samochodów nie mają zastosowania.

Rafał Kuciński

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34593 )
Array ( [docId] => 34593 )