Do podstawowych rozwiązań zaproponowanych w projekcie należy m.in. wprowadzenie możliwości zwolnienia zabezpieczenia generalnego z obciążenia praktycznie w każdym urzędzie celnym, w którym naczelnik urzędu będzie miał możliwość wiarygodnego potwierdzenia, że zobowiązanie podatkowe, którym było obciążone zabezpieczenie, zostało zapłacone.
Przepisy akcyzowe zostaną uproszczone
Zniesienie odrębnego druku INF, zmiany dotyczące stosowania zabezpieczeń akcyzowych, doprecyzowanie regulacji dotyczących wyrobów energetycznych opodatkowanych zerową stawką akcyzy, a także zmiany w zakresie zezwoleń – to przykładowe zmiany przewidziane w projekcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.
Kolejnym ułatwieniem będzie wydłużenie terminu i uelastycznienie częstotliwości aktualizacji wysokości złożonego zabezpieczenia ryczałtowego. Ponadto wprowadzona zostanie możliwość stosowania zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego również po upływie terminu – do czasu, kiedy naczelnik urzędu odniesie się do wniosku o jego przedłużenie, nie dłużej jednak niż do 90 dni po terminie.
Rozszerzona zostanie funkcjonalność systemu EMCS w zakresie automatycznego elektronicznego obciążania zabezpieczenia akcyzowego, złożonego przez podmioty potwierdzające odbiór wyrobów akcyzowych, przemieszczanych z zastosowaniem zawieszenia poboru akcyzy.
Projektowane zmiany stanowią realizację postulatów przedsiębiorców, kierowanych do Ministerstwa Finansów. Ich celem jest uproszczenie przepisów w zakresie podatku akcyzowego oraz zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych obowiązków administracyjnych dotyczących podmiotów prowadzących działalność w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych.
Większość nowych przepisów wejdzie w życie 30 czerwca 2015 r., pozostałe zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.
projekt z 23 marca 2015 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
Zobacz także:
Tagi: akcyza
