Przepisy akcyzowe zostaną uproszczone

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 19-04-2015 r.

Zniesienie odrębnego druku INF, zmiany dotyczące stosowania zabezpieczeń akcyzowych, doprecyzowanie regulacji dotyczących wyrobów energetycznych opodatkowanych zerową stawką akcyzy, a także zmiany w zakresie zezwoleń – to przykładowe zmiany przewidziane w projekcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.

Do podstawowych rozwiązań zaproponowanych w projekcie należy m.in. wprowadzenie możliwości zwolnienia zabezpieczenia generalnego z obciążenia praktycznie w każdym urzędzie celnym, w którym naczelnik urzędu będzie miał możliwość wiarygodnego potwierdzenia, że zobowiązanie podatkowe, którym było obciążone zabezpieczenie, zostało zapłacone.

Kolejnym ułatwieniem będzie wydłużenie terminu i uelastycznienie częstotliwości aktualizacji wysokości złożonego zabezpieczenia ryczałtowego. Ponadto wprowadzona zostanie możliwość stosowania zwolnienia z obowiązku złożenia zabezpieczenia akcyzowego również po upływie terminu – do czasu, kiedy naczelnik urzędu odniesie się do wniosku o jego przedłużenie, nie dłużej jednak niż do 90 dni po terminie.

Rozszerzona zostanie funkcjonalność systemu EMCS w zakresie automatycznego elektronicznego obciążania zabezpieczenia akcyzowego, złożonego przez podmioty potwierdzające odbiór wyrobów akcyzowych, przemieszczanych z zastosowaniem zawieszenia poboru akcyzy.

Projektowane zmiany stanowią realizację postulatów przedsiębiorców, kierowanych do Ministerstwa Finansów. Ich celem jest uproszczenie przepisów w zakresie podatku akcyzowego oraz zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych obowiązków administracyjnych dotyczących podmiotów prowadzących działalność w zakresie wyrobów akcyzowych i samochodów osobowych.

Większość nowych przepisów wejdzie w życie 30 czerwca 2015 r., pozostałe zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Źródło:

projekt z 23 marca 2015 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

Marta Grabowska-Peda, prawnik specjalizujący się w prawie podatkowym

Tagi: akcyza

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36982 )
Array ( [docId] => 36982 )

Array ( [docId] => 36982 )