Rejestrując firmę w Czechach można odliczyć cały VAT od auta

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Ewa Matyszewska
Data: 30-03-2014 r.

Przedsiębiorcy znaleźli sposób, jak odzyskać cały podatek od towarów i usług od zakupu firmowego samochodu. Rejestrują spółkę w Czechach, kupują auto i bez zbędnych formalności otrzymują zwrot VAT.

Obywatel polski zakładający w Czechach działalność gospodarczą może prowadzić ją na takich samych zasadach jak czescy przedsiębiorcy. Oznacza to, że rozlicza VAT na podstawie przepisów obowiązujących w Czechach.

 

Przepisy czeskiej ustawy o VAT pozwalają na odliczenie całego podatku zawartego w cenie nabytego samochodu, cenie paliwa i wydatkach eksploatacyjnych. Warunkiem jest to, że samochód zostanie zarejestrowany w Czechach i będzie wykorzystywany do działalności gospodarczej.

Jeżeli samochód służbowy zostanie zarejestrowany w Czechach, można odliczać wydatki eksploatacyjne i na paliwo również w przypadku podatku dochodowego (podatek liniowy PIT w Czechach wynosi 15 proc.).

Oszczędność czy pułapka

Opisana optymalizacja, choć brzmi zachęcająco, wcale nie musi przynieść wymiernych efektów finansowych. W pierwszej kolejności należy wciąć pod uwagę koszt i czasochłonność samego przedsięwzięcia. Rejestracja działalności w Czechach nie tylko wymaga znajomości tamtejszych przepisów prawa lub wynajęcia profesjonalnego podmiotu załatwiającego formalności, ale również umiejętności zastosowania lokalnych przepisów prawnych i podatkowych. Łatwo się domyślić, że nabycie auta za granicą powinno być realnie związane z prowadzeniem działalności w danym kraju. W przeciwnym wypadku odliczenie lub zwrot podatku może zostać zakwestionowane przez zagraniczne organy podatkowe.

Może też dojść do sytuacji, że używanie samochodu kupionego w Czechach zostanie uznane przez organy podatkowe jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT).

Ewa Matyszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34649 )
Array ( [docId] => 34649 )