Nie ma gwarancji na odliczenie VAT od paliwa w 2015 r.

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Ewa Matyszewska
Data: 06-04-2014 r.

Prawo do odliczania VAT od paliwa ma zostać wprowadzone od 1 lipca 2015 r. Takie przesunięcie pozwoliło na zmniejszenie ujemnych skutków budżetowych o 1,5 mld zł w 2014 roku i o 1,2 mld zł w 2015 roku. Nie mamy jednak gwarancji, że do 30 czerwca 2015 r. MF nie zmieni przepisów w tym zakresie.

Do 30 czerwca 2015 r. utrzymano zakaz odliczania podatku od paliwa nabywanego do samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych. Zakaz ten nie dotyczy pojazdów, które wykorzystywane będą wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika (w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług). Oznacza to, że po raz pierwszy, odkąd wprowadzono ten VAT w Polsce można odliczać podatek naliczony z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych.

Warto zauważyć, że przedłużenie odliczenia VAT od paliwa do lipca 2015 r. niewiele zmienia dla przedsiębiorców posiadających dzisiaj auta. Przed 1 kwietnia większość z nich nie miała możliwości odliczenia VAT (poza tymi, którzy kupili w ostatnim czasie auta posiadające homologację ciężarową), nie będą mieć tej możliwości również po tej dacie.

Podatnicy którzy teraz kupią auto dostaną, co do zasady, prawo do odliczenia 50 proc. podatku zawartego na fakturze dokumentującej taki zakup.

Od 1 kwietnia istnieją więc trzy reżymy odliczania VAT od samochodów: pełne odliczenia dla samochodów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej, brak odliczenia do napędu samochodów osobowych oraz innych niż samochody osobowe samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi 1 – jeśli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg, 2 – dla ładowności mniejszej niż 493 kg, 3 lub więcej – dla ładowności mniejszej niż 500 kg. I w końcu pojazdy samochodowe niespełniające tych kryteriów – 50 proc.

Ewa Matyszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34603 )
Array ( [docId] => 34603 )