Rozszerzono listę towarów w ramach odwrotnego obciążenia VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Bogdan Świąder
Data: 09-07-2015 r.

Obowiązująca od 1 lipca 2015 r. nowelizacja ustawy o VAT rozszerzyła rozliczenie w ramach odwrotnego obciążenia na sprzęt elektroniczny: telefony, konsole do gry, laptopy, tablety i notebooki. Wprowadzono także nowe obowiązki informacyjne dotyczące dokonywane transakcji.

W celu zapewnienia większej skuteczności instrumentu reverse charge wprowadzono obowiązek składania informacji o dokonanych transakcjach. Ma to pozwolić na sprawdzenie, czy nabywcy wywiązują się z nałożonego na nich obowiązku rozliczenia podatku.

Rozszerzenie listy towarów, które są rozliczane w ramach odwróconego obciążenia (tzn. podatek rozlicza nabywca) zostało zrealizowane przez modyfikację załącznika nr 11 do ustawy o VAT. Dodano do tego załącznika poz. 21a, 22a-22g i 28a-28d.

Nowe towary objęte systemem odwrotnego obciążenia to m.in. arkusze żeberkowane ze stali niestopowej, złoto nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu, złoto inwestycyjne, aluminium, ołów, cynk oraz cyna nieobrobione plastycznie.  W przypadku towarów z załącznika nr 11 do ustawy o VAT do zapłaty podatku jest zobowiązany podmiot, który nabył  te towary.

Obowiązek rozliczenia VAT dotyczy obecnie także profesjonalnych nabywców telefonów komórkowych, w tym smartfonów. Systemem reverse charge objęto konsole do gier wideo, z których obraz odtwarzany jest na odbiorniku telewizyjnym, monitorze lub innym zewnętrznym ekranie lub powierzchni, jak również urządzenia do gier wideo mających niezależny monitor obrazowy, nawet przenośnych. Z tej grupy wyłączono części i akcesoria do tych towarów, takie jak kasety z grami, sterowniki gier czy kierownice.

Odwrotne obciążenie będzie dotyczyć:

  • towarów, gdy łączna ich wartość bez kwoty podatku, przekracza kwotę 20.000 zł
  • nabywców tych towarów, którzy są podatnikami VAT czynnymi.
Bogdan Świąder, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 37503 )
Array ( [docId] => 37503 )

Array ( [docId] => 37503 )