Sprzedaży starego auta nie trzeba ewidencjonować na kasie

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Bogdan Świąder
Data: 24-03-2015 r.

Dostawa pojazdów samochodowych do łącznej kwoty 20.000 zł rocznie jest zwolniona z obowiązku rejestracji za pomocą kasy fiskalnej. Ale nawet jednorazowe przekroczenie tego limitu, powoduje utratę zwolnienia.  

Obowiązek ewidencji w kasie rejestrującej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych wynika z ustawy o VAT. Jednocześnie na podstawie § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących można uniknąć zakupu tego urządzenia fiskalnego.

Zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do 31 grudnia 2016 r. są podatnicy, u których kwota obrotu realizowanego na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty 20.000 zł.

W przypadku podatników rozpoczynających w poprzednim roku dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz tych osób zwolnienie przysługuje, jeżeli kwota obrotu z tego tytułu nie przekroczyła, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku, kwoty 20.000 zł.

Zwolnieni z obowiązku instalacji kas są też podatnicy rozpoczynający po 31 grudnia 2014 r. dostawę towarów lub świadczenie usług, jeżeli przewidywany obrót nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku, kwoty 20.000 zł.

Sprzedaż samochodu, którego wartość nie przekracza 20.000 zł, nie musi być dokumentowana paragonem z kasy fiskalnej. Jednak nawet jednorazowa sprzedaż prywatnej osobie auta droższego niż 20.000 spowoduje utratę zwolnienia. Do limitu wlicza się sprzedaż ze wszystkich czynności wykonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Utrata zwolnienia spowoduje, że każda następna sprzedaż na rzecz osób fizycznych lub rolników ryczałtowych (nawet o wartości 1 zł) musi być zarejestrowana w kasie fiskalnej (po upływie dwumiesięcznego okresu).

Bogdan Świąder, doradca podatkowy

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36898 )
Array ( [docId] => 36898 )

Array ( [docId] => 36898 )