Świadczenia ze środków ZFŚS nie podlegają VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 05-07-2013 r.

Przekazanie pracownikom towarów i usług zakupionych ze środków ZFŚS (zakładowego funduszu świadczeń socjalnych) nie podlega VAT. Potwierdził to minister finansów w interpretacji ogólnej z 27 maja 2013 r. (nr PT1/033/2/831/KSB/12/RD50859).

Jeśli pracodawca działa, jako administrator ZFŚS i kupuje towary i usługi, które następnie przekazuje nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie pracownikom (albo innym osobom upoważnionym do korzystania z funduszu), to czynności te nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Minister finansów przypomniał jednak, że nie dotyczy to czynności podejmowanych przez pracodawcę w ramach jego aktywności, jako przedsiębiorcy (podatnika VAT). Chodzi tu np. o usługę transportową wykonaną w związku z organizacją wycieczki dla pracowników (finansowanej ze środków ZFŚS w całości lub części), w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Warto przypomnieć, że na gruncie utrwalonego i dominującego aktualnie stanowiska sądów administracyjnych i organów podatkowych administrowanie środkami funduszu jest czynnością neutralnie podatkową na gruncie ustawy o VAT. Wątpliwości i rozbieżności pojawiały się natomiast w odniesieniu do interpretacji organów podatkowych, które najczęściej nakazywały wykazywać podatek w sytuacji, gdy pracodawca zakupuje z własnych środków świadczenia dla pracowników, a następnie otrzymuje zwrot w części z ZFŚS a w części od pracownika.

Jednakże po licznych przychylnych podatnikom wyrokach sądów, organy podatkowe także zmieniły swoje stanowisko. Przykładowo Dyrektor izby skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 1 marca 2012 r. (nr ILPP1/443-1517/11-2/AI) uznał, że w przypadku częściowego partycypowania w kosztach nabytych usług obcych przez pracownika trudno twierdzić, że odpłatność ta ma charakter wynagrodzenia za jego usługę. Wykonuje on usługę tylko, jako administrator funduszu. Ma ona charakter jedynie pośredniczenia w udostępnianiu pracownikowi usługi obcej, sfinansowanej ze środków funduszu z tytułu, którego to działania pracodawca nie uzyskuje żadnego wynagrodzenia.


Tagi: zfśs

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31415 )
Array ( [docId] => 31415 )