Świąteczne spotkanie pracowników w firmie – można odliczyć VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 23-12-2013 r.

Przedsiębiorcy organizujący świąteczne spotkania dla pracowników muszą pamiętać, że prawo do odliczenia podatku od ponoszonych wydatków na ten cel zależy od sposobu przygotowania imprezy. Organizacja firmowej wigilii w restauracji nie pozwoli na odliczenie podatku.  

W celu organizacji spotkania wigilijnego dla pracowników pracodawcy ponoszą różnego rodzaju wydatki dotyczące np. zakupu usług kateringowych czy artykułów spożywczych – w tym kawy, herbaty i innych napojów. Pojawia się zatem pytanie, czy przedsiębiorcy, który zorganizował w firmie takie spotkanie, przysługuje prawo do odliczenia VAT od tych wydatków.

Zakup towarów na firmową wigilię związany z działalnością podatnika

 

Prawo do odliczenia VAT należy analizować pod kątem związku poniesionych wydatków z czynnościami opodatkowanymi (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Przysługuje ono jedynie w zakresie, w jakim kupione towary i usługi są wykorzystywane do działalności opodatkowanej VAT. Organizacja spotkania wigilijnego w firmie sprzyja integracji pracowników. Przekłada się to z kolei pozytywnie na ich pracę i na wielkość obrotów firmy. Wydatki tego typu mają pośredni związek z czynnościami opodatkowanymi, ale jest on wystarczający do odliczenia podatku. Jednak nie w każdym przypadku.

Bezpieczne podatkowo jest przyjęcie zorganizowane samodzielnie

Przedsiębiorca organizujący spotkanie wigilijne we własnym zakresie może odliczyć VAT od poniesionych z tego tytułu wydatków na zasadach ogólnych. Jeśli wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane, to prawo do odliczenia przysługuje mu w pełnym zakresie.

Podobnie jak wydatki na zakup artykułów spożywczych z przeznaczeniem do spożycia podczas spotkania wigilijnego, należy traktować także inne zakupy z tym związane. Oznacza to możliwość odliczenia podatku również z faktury np. na wynajem sali.

Świąteczny katering to nie usługa gastronomiczna

Ewentualne skorzystanie przy organizacji firmowej wigilii z usług firmy kateringowej, polegających na dostarczeniu przygotowanych przez nią dań świątecznych – nie stoi na przeszkodzie odliczeniu VAT od poniesionych z tego tytułu wydatków. Usług kateringowych nie należy utożsamiać z zakupem usług gastronomicznych. W praktyce podatnicy często mają problemy z odróżnieniem usług kateringowych od gastronomicznych.

Jeśli podatnik zamawia do siedziby firmy gotowe posiłki świąteczne wraz z ewentualnymi usługami wspomagającymi (np. nakryciem do stołu i podaniem dań), to mamy do czynienia z usługą kateringową. Jej zakup daje prawo do odliczenia VAT. Z usługą gastronomiczną mamy do czynienia wtedy, gdy posiłek jest podany w należącym do świadczącego usługę miejscu, w którym jest przyrządzany (np. w restauracji).

Wigilia w restauracji nie pozwoli na odliczenie VAT

Przedsiębiorcy organizują również spotkania świąteczne z pracownikami poza siedzibą firmy, np. w restauracjach. Wówczas dochodzi do zakupu usługi gastronomicznej. Podatek z faktury dokumentującej taki zakup nie podlega odliczeniu, na mocy art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Oczywiście może się zdarzyć sytuacja, że spotkanie zostanie zorganizowane – co prawda – poza firmą (np. w wynajętej sali), ale posiłki zostaną kupione w firmie kateringowej. W takiej sytuacji odliczenie przysługuje.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33557 )
Array ( [docId] => 33557 )