Szkolenia kulinarne z 23% VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 08-09-2014 r.

Jeżeli kursy kulinarne mają ogólnodostępny charakter i nie są skierowane do określonych grup zawodowych, wówczas nie można wobec nich zastosować zwolnienia z podatku. Podatek można odliczyć, gdy celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji i rozwój umiejętności osób pracujących w danej branży, a nie poszerzenie zainteresowań i wiedzy kulinarnej uczestników szkolenia.

Podatnik, świadczący usługi w zakresie edukacji (sklasyfikowane jako: Pozostałe pozaszkolne formy edukacji), w ramach prowadzonej działalności organizował m.in. kursy i szkolenia kulinarne. Okazało się, że organizowanie takich kursów, jeżeli mają charakter ogólnodostępny i nie są skierowane do określonych grup zawodowych (np. kucharzy), nie daje możliwości zwrotu podatku VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT możliwość skorzystania ze zwolnienia uwarunkowana jest posiadaniem statusu jednostki objętej systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz świadczeniem usług w zakresie kształcenia i wychowywania. Z kolei zgodnie z punktem 29 tego samego ustępu w tym artykule ustawy, zwolnieniem można objąć także kursy:

  1. prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub
  2. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub
  3. finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Aby jednak można było uznać organizowane przez podatnika szkolenia i kursy za kształcenie zawodowe, obejmujące nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, musiałyby one pociągać za sobą skutki w postaci podniesienia kwalifikacji uczestników pozwalające na rozpoczęcie pracy zarobkowej w zakresie jakiego dotyczyło szkolenie lub rozwój umiejętności w ramach wykonywanego zawodu.

Jeżeli jednak kurs jest  ogólnodostępny, wówczas ma charakter hobbystyczny i nie jest bezpośrednio związany z zawodem.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 7 sierpnia 2014 r., nr ITPP2/443-666/14/EB

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35764 )
Array ( [docId] => 35764 )