VAT od sprzedaży poleasingowego motocykla

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Krzysztof Klimek
Data: 20-08-2014 r.

Podatnik, który przed końcem marca 2014 roku sprzedał motocykl, wykupiony wcześniej z leasingu, może zastosować zwolnienie z VAT. Jeżeli jednak dostawa nastąpiła po 1 kwietnia 2014 r., wówczas będzie opodatkowana.

Rok 2014 jest szczególnie obfity w zmiany podatkowe, przez co kłopoty mieli podatnicy, którzy nie zawsze wiedzieli, czy ich interpretacja prawa podatkowego jest prawidłowa. Przed takim problemem stanął podatnik, który sprzedał wykupiony w 2013 r. z leasingu motocykl, od którego przysługiwało mu częściowe odliczenie podatku VAT (60%/6000 zł). Przypadek ten można więc uogólnić do sprzedaży każdego używanego osobowego pojazdu samochodowego.

 

Organ podatkowy orzekł, że w przypadku, gdy dostawa motocykla miała miejsce w marcu 2014 roku, to podlegała zwolnieniu z podatku na podstawie § 3 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. Jednak gdy sprzedaż ta nastąpiła po tym terminie będzie podlegać opodatkowaniu 23% stawką podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy, gdyż zwolnienia tego nie przewiduje powołane rozporządzenie

Do 1 kwietnia 2014 r., na mocy § 3 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT sprzedaż pojazdu samochodowego z częściowym odliczeniem zwolniona była od podatku, a to wymuszało korektę podatku odliczonego in minus. Natomiast począwszy od 1 kwietnia zgodnie z art. 90b ust. 2 ustawy o VAT, zbycie takiego pojazdu powoduje domniemanie, że wykorzystanie tego pojazdu zostało zmienione na wykorzystanie wyłącznie do działalności gospodarczej, co pozwala dokonać korekty podatku odliczonego in plus (a więc całości podatku wynikającego z faktury).

Wskazane w omawianej interpretacji rozwiązanie jest ekonomicznie niekorzystne - podstawa opodatkowania przy sprzedaży wykupionych z leasingu pojazdów zwykle jest znacznie wyższa, niż podstawa opodatkowania przy wykupie. Warto zatem było sprzedać poleasingowe samochody do końca marca 2014 r. Rozwiązanie to będzie natomiast korzystne przy pojazdach zakupionych (ze względu na utratę wartości pojazdu w czasie) - tu podstawa opodatkowania przy sprzedaży nabytych pojazdów zwykle jest znacznie niższa, niż podstawa opodatkowania przy zakupie.

Trzeba też pamiętać, że korekta VAT jest proporcjonalna i ograniczona w czasie okresem 60 miesięcznym, a w przypadku pojazdów niskocennych (o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł) - okresem 12 miesięcznym.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 czerwca 2014 r., nr ITPP2/443-283/14/AD

Krzysztof Klimek, ekspert podatkowy

Tagi: leasing

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35554 )
Array ( [docId] => 35554 )