Transport pracowników do zakładu bez VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Piotr Kowalski
Data: 21-10-2014 r.

Dowożenie pracowników do firmy nie podlega opodatkowaniu VAT. Podobnie jest w sytuacji, gdy pracodawca organizuje dowóz pracowników z obcych firm. Musi być jednak spełniony warunek, by byli oni związani z działalnością firmy.

Często zdarza się, że firmy z uwagi na duże oddalenie zakładów od miejsc zamieszkania pracowników, organizują dla nich transport do miejsca pracy. Bardzo często są one darmowe dla pracowników. Ale może się zdarzyć, że z takiego transportu skorzystają nie tylko pracownicy, ale np. osoby udające się na rozmowę pracę czy osoby z firm współpracujących. Mogą wówczas pojawić się wątpliwości, czy transport takich osób należy opodatkować VAT.

Często organy podatkowe są zdania, że co prawda nie podlega VAT przewóz pracowników i potencjalnych pracowników spółki. Trzeba natomiast opodatkować transport osób z  firm obcych, współpracujących ze spółką. Takie usługi bowiem, zdaniem fiskusa, nie mają związku z działalnością gospodarczą spółki.

Taką właśnie sprawą zajmował się Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, który uznał, że nie sposób dopatrywać się związku pomiędzy prawidłowym wykonywaniem obowiązków pracowniczych przez osoby zatrudnione w obcych firmach z działalnością spółki. W opinii WSA, jeżeli między pracownikami firm obcych a spółką nie zachodzą żadne relacje, które uzasadniałyby odstępstwo od opodatkowania usług  transportowych jako związanych z działalnością przedsiębiorstwa, wówczas transport takich osób podlega VAT.

Innego zdania był jednak Naczelny Sąd Administracyjny, do którego ostatecznie sprawa trafiła. NSA stwierdził, że transport pracowników współpracujących ze spółką ma jednak związek z prowadzoną działalnością. Jak uzasadnił sąd - osoby te są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania zakładu.

Źródło:

Wyroki NSA z 8 października 2014 r., I FSK 1513/13, I FSK 1514/13

Piotr Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35995 )
Array ( [docId] => 35995 )