Usługi ubezpieczeniowe są zwolnione z VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 06-01-2014 r.

Podatnicy użytkujący samochody osobowe na podstawie leasingu operacyjnego mogą mieć niekiedy problemy z właściwym określeniem kwoty VAT możliwej do odliczenia w przypadku opłacania różnego rodzaju usług ubezpieczeniowych. Co do zasady usługi ubezpieczeniowe są zwolnione z VAT.    

Zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą.

Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6000 zł.

Niekiedy bywa jednak, że usługa ubezpieczenia pojazdu jest usługą odrębną od leasingu operacyjnego. Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 17 stycznia 2013 r. w sprawie C-224/11 BGŻ Leasing sp. z o.o. uznał, że ubezpieczenie przedmiotu leasingu i usługa leasingu stanowią odrębne i niezależne od siebie usługi. Stanowisko to zostało również zaakceptowane przez fiskusa. Oznacza to, że od kwoty wynagrodzenia za ubezpieczenie samochodu nie powinien zostać naliczony VAT, gdyż usługa ubezpieczeniowa jest zwolniona od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT.

Jeśli świadczona usługa ubezpieczeniowa jest usługa odrębną i niezależną od usługi leasingu operacyjnego, to podatnik ją świadczący nie powinien w ogóle rozpoznawać VAT należnego. W przypadku leasingu operacyjnego ograniczenie prawa do odliczenia VAT odnosi się do czynszu oraz innych płatności wynikających z zawartej umowy leasingu.

Piotr Kowalski


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33563 )
Array ( [docId] => 33563 )