VAT od sprzedaży energii elektrycznej

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 11-08-2014 r.

Większość podmiotów działających w sektorze energetycznym na co dzień dokonuje transakcji o charakterze międzynarodowym. Podmioty międzynarodowe coraz częściej dokonują sprzedaży energii pomiędzy sobą. Ponieważ czynność ta dla VAT stanowi dostawę towarów, zgodnie z ogólnymi zasadami VAT powinna być rozliczana zgodnie z zasadami przewidzianymi dla transakcji towarowych.

Jeśli sprzedaż energii ma miejsce na terenie kraju, VAT naliczałby dostawca, niezależnie od tożsamości nabywcy. Jeśli dostawcą byłby podmiot zagraniczny musiałby się zarejestrować do celów VAT na terenie kraju. W transakcjach zagranicznych rozliczenie VAT przez nabywcę następuje w kraju, do którego energia została transferowana (miejsce przeznaczenia). Sprzedawca z kolei miałby prawo do zastosowania stawki 0% zarówno w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, jak i w eksporcie, o ile spełniłby określone obowiązki dokumentacyjne.

 

Zgodnie z art. 38 i art. 39 dyrektywy VAT oraz art. 22 ust. 1 pkt 5 i pkt 6 ustawy o VAT, opodatkowanie w miejscu, gdzie kontrahent ma siedzibę (bądź stałe miejsce prowadzenia działalności), ma zastosowanie do transakcji spełniającej łącznie poniższe warunki:

  • przedmiotem transakcji jest energia elektryczna w systemie elektroenergetycznym, energia cieplna lub chłodnicza przez sieci dystrybucji energii cieplnej lub chłodniczej;
  • nabywcą jest podmiot będący podatnikiem, zgodnie z art. 15 ustawy o VAT, bądź inny podmiot, z założenia niebędący ostatecznym konsumentem energii;
  • głównym celem nabywcy jest nabywanie ww. energii i jej odsprzedaż w systemach lub sieciach dystrybucji;
  • własne zużycie ww. energii u nabywcy jest nieznaczne.

Jeśli sprzedawca energii nie posiada siedziby (stałego miejsca prowadzenia działalności) w Polsce, dostawy realizowane na rzecz polskiego dystrybutora – podatnika VAT, obligują go jako nabywcę do rozliczenia podatku należnego i naliczonego zgodnie z właściwymi stawkami VAT w myśl zasady reverse charge mechanizm (RCM). Nie ma przy tym znaczenia, czy dystrybutor jest podmiotem unijnym, czy też pochodzi z kraju trzeciego.

Aleksandra Plichta, starszy konsultant w Accreo Magdalena Jaworska, menedżer, radca prawny, doradca podatkowy w Accreo

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35541 )
Array ( [docId] => 35541 )