W trakcie zawieszenia działalności można odliczać VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 20-11-2015 r.

Firma chciałby zawiesić działalność. Czy może w tym czasie odliczać VAT od rat leasingowych? Czy przez czas zawieszenia składa się deklaracje VAT-7?

Zawieszenie działalności gospodarczej niekoniecznie oznacza zawieszenie dokonywania zakupów dotyczących tej działalności. W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorcy mają prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów (art. 14a ust. 4 pkt 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej), jak również mają obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej (art. 14a ust. 4 pkt 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). W zakresie tym podatnicy mogą zatem dokonywać zakupów towarów i usług.

Dotyczy to między innymi zakupów różnego rodzaju usług świadczonych stale, wynikających z umów zawartych przed zawieszeniem działalności gospodarczej – w tym zawartych przed zawieszeniem działalności gospodarczej umów leasingu. W konsekwencji osoba fizyczna mimo zawieszenia działalności gospodarczej może – jako przedsiębiorca – nabywać usługi leasingu operacyjnego samochodu. Może również odliczać podatek naliczony z takich faktur, o ile w ramach zawieszonej działalności gospodarczej wykonuje czynności opodatkowane.

Należy w tym miejscu zauważyć, że w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji VAT za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy (art. 99 ust. 7b ustawy o VAT). Brak obowiązku nie oznacza jednak zakazu składania deklaracji VAT.

W konsekwencji nie ma przeszkód, aby w celu korzystania z prawa do odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe podatnik składał dobrowolnie deklaracje VAT za okresy rozliczeniowe, w których zawieszona jest działalność gospodarczą (w grę wchodzi również złożenie takich deklaracji po wznowieniu działalności – zob. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17 marca 2009 r., nr ITPP1/443-1114/08/KM).

Tomasz Krywan, prawnik, doradca podatkowy (nr wpisu 11058)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38077 )
Array ( [docId] => 38077 )