Wykup z leasingu a odliczenie VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Styczyński Rafał
Data: 21-08-2012 r.

Po zakończeniu podstawowego okresu umowy leasingu operacyjnego firmy często decydują się skorzystać z opcji wykupu, tj. nabyć przedmiot leasingu (przy czym jest to uprawnienie, z którego jednostka może, ale nie musi skorzystać). W związku z nabyciem leasingobiorca otrzymuje fakturę VAT dokumentującą dostawę.

Leasing operacyjny jest umową, na podstawie której leasingobiorca nabywa jedynie prawo do korzystania z przedmiotu leasingu, a formą wynagrodzenia za powyższą usługę jest czynsz. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług leasing operacyjny jest usługą.

Po zakończeniu podstawowego okresu trwania umowy leasingu operacyjnego jednym z wariantów jest sprzedaż przedmiotu umowy leasingobiorcy. Opcja wykupu samochodu będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego jest uprawnieniem, z którego leasingobiorca może skorzystać, ale nie musi.

W kontekście powyższego należy więc przyjąć, że wykup przedmiotu leasingu jest odrębną czynnością dostawą towaru nie związaną z samą umową leasingu. Tym samym, dokonanie odliczenia (w ramach opisanego wcześniej limitu) od rat leasingowych, nie wpływa na limit odliczenia, z którego podatnik może skorzystać w przypadku wykupu przedmiotu leasingu w tym przypadku samochodu osobowego.

W związku z powyższym, skoro wykup przedmiotu leasingu (samochodu osobowego) jest odrębną czynnością, dostawą towaru niezwiązaną z samą umową leasingu, to od tej czynności będzie przysługiwało Podatnikowi prawo do odliczenia 60% kwoty podatku należnego, wynikającej z faktury zakupu przedmiotowego pojazdu nie więcej niż 6.000 zł.

Stanowisko takie potwierdził Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 września 2011 r., nr IBPP2/443-709/11/Abu, w której czytamy:

„(…)podatnik nie nabywa prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktury wykupu wystawionej przez leasingodawcę w wysokości 60% nie więcej niż 6.000,00 zł z tytułu nabycia samochodu osobowego, gdyż czynność nabycia objęta jest tą samą umową (umową leasingu), w świetle obowiązującego stanu prawnego, należało uznać za nieprawidłowe. (...).


Zobacz także:

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31229 )
Array ( [docId] => 31229 )