Zastrzeżenie prawa własności na fakturze a odliczenie VAT

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 23-04-2013 r.

Prawo do odliczenia VAT powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. Od tej reguły przepisy przewidują jednak kilka wyjątków. Jak zawarcie umowy sprzedaży z zastrzeżeniem prawa własności wpływa na prawa do odliczenia VAT?

Zasadą jest, że prawo do odliczenia VAT powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT). Od tej reguły przepisy przewidują kilka wyjątków. Takim wyjątkiem jest m.in. przypadek, w którym podatnik otrzymuje fakturę przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. W tej sytuacji, prawo do odliczenia VAT powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik nabył prawo do rozporządzania towarem jak właściciel (art. 86 ust. 12 ustawy o VAT).

Przykład:

Firma rozlicza się na podstawie PKPiR, jest vatowcem. Kupując towar zawiera umowę sprzedaży z zastrzeżeniem prawa własności, z przedłużonym terminem płatności 60 dni. Na fakturze znajduje się adnotacja, że do czasu zapłaty za fakturę towar pozostaje własnością sprzedawcy. Czy firma może odliczyć VAT?

Tak, odliczenie VAT będzie przysługiwało podatnikowi w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę, jeżeli posiada prawo do rozporządzania zakupionymi towarami jak właściciel.

Jeżeli towar zostaje wydany podatnikowi w momencie zawarcia umowy, to zastrzeżenie prawa własności nie będzie wywoływać skutków na gruncie VAT.

Przepisy o VAT uzależniają bowiem prawo do odliczenia tego podatku od przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel a nie od przeniesienia prawa własności. A zatem, jeśli spółka z naszego przykładu faktycznie dysponuje towarami od momentu zawarcia umowy sprzedaży, to przysługuje jej prawo do odliczenia VAT w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała fakturę (podobne stanowisko zajmują organy skarbowe, np. Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie w interpretacji z 11 października 2005 r., nr P-1-443/99/05).

Podstawa prawna:

  • art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 12 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) – ustawa o VAT.


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 31348 )
Array ( [docId] => 31348 )

Array ( [docId] => 31348 )