Złoto i telefony komórkowe odwrotnie obciążone w VAT od 2015 roku

Kategoria: VAT i akcyza
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 24-09-2014 r.

Zmiany w ustawie o VAT, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. zakładają rozszerzenie listy towarów objętych solidarną odpowiedzialnością. Mechanizm odwrotnego obciążenia w VAT obejmie m.in. stal, złoto w postaci półproduktu oraz komputery i smartfony.

Odwrotne obciążanie polega na tym, że nabywca, a nie dostawca rozlicza VAT. W związku z rosnącą skalą oszust ministerstwo finansów chce objąć tym mechanizmem kolejne towary. W konsekwencji  rozszerzone stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia do obrotu niektórymi postaciami złota (np. złoto w postaci surowca lub półproduktu), wyrobami ze stali.

 

Mechanizmem odwrotnego obciążenia objęto także komputery przenośne, takie jak: tablety, notebooki, laptopy, palmtopy, netbooki, minibooki, desktopy, ultrabooki, itp.). Regulacja ta nie obejmuje natomiast towarów takich, jak np. przenośne terminale umożliwiające odczytywanie kodów kreskowych. Mechanizmem zostały objęte też telefony komórkowe, smartfony, a także konsole do gier.

Stosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia zostało zawężone tylko do sytuacji gdy nabywcą towarów jest podatnik VAT czynny. Resort finansów tłumaczy to tym, że stosowanie mechanizmu wobec wszystkich podatników nie jest konieczne z punktu widzenia proporcjonalności tego szczególnego środka przeciwdziałania oszustwom w VAT.

Nowe przepisy rozszerzają ponadto listę towarów wrażliwych (załącznik nr 13 do ustawy o VAT) o srebro i platynę w postaci surowca lub półproduktu, natomiast wyłączają złoto w postaci surowca lub półproduktu o próbie 325 tysięcznych lub większych w związku z objęciem go odwrotnym obciążeniem.

W handlu towarami wrażliwymi obowiązuje instytucja solidarnej odpowiedzialności, którą od 1 października 2013 r. wprowadziła ustawa z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1027). Solidarna odpowiedzialność polega na tym, że podatnik, na rzecz którego dokonano dostawy towarów „wrażliwych”, odpowiada solidarnie wraz z podmiotem dokonującym tej dostawy za jego zaległości podatkowe.

Resort finansów chce, aby zmiany weszły w życie 1 stycznia 2015 r.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35758 )
Array ( [docId] => 35758 )