Ułatwienia w obrocie materiałami akcyzowymi

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 08-09-2014 r.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie szeregu zmian w prawie akcyzowym. Nowelizacje mają ułatwić podatnikom obrót wyrobami akcyzowymi i doprecyzować istniejące przepisy. Znikną m.in. uciążliwe obowiązki administracyjne oraz dotyczące prowadzenia uciążliwych ewidencji.

Resort finansów planuje m.in. znieść obowiązek składania informacji o wyrobach akcyzowych w składzie podatkowym (na formularzach INF). Obecnie podmioty prowadzące skład podatkowy zobowiązane są do comiesięcznego składania INF, choć dane przekazywane w INF wynikają także z ewidencji prowadzonej dla składu podatkowego.

 

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie wyrobów akcyzowych zobowiązani są do tworzenia różnego typu ewidencji. Regulacje dotyczące ewidencji znajdują się obecnie w samej ustawie o podatku akcyzowym, ale także w rozporządzeniach do ustawy. Takie rozsianie przepisów powoduje, że ich odczytanie jest w znaczny sposób utrudnione. Zebranie regulacji w zakresie ewidencji do jednego działu ustawy o podatku akcyzowym, w istotny sposób ułatwi prowadzenie ewidencji.

MF proponuje także aby ewidencje akcyzowe mogły zostać zastąpione dokumentacją prowadzoną do celów podatkowych bądź księgowych. Będzie to możliwe, pod warunkiem że dokumentacje te zawierać będą wszystkie dane, jakie powinny znaleźć się w ewidencjach akcyzowych.

W projekcie znajdują się propozycje odejścia od przepisów, w świetle których uchybienia natury formalnej wiążą się z surowymi konsekwencjami. Aktualnie nawet niewielki błąd w ewidencji wyrobów zwolnionych ze względu na przeznaczenia, skutkuje niemożliwością skorzystanie z tego zwolnienia, co ma zostać na skutek nowelizacji wyeliminowane.

Źródło:

Projekt z 20 sierpnia 2014 r. założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.

Magdalena Kozowska, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Tagi: akcyza

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35710 )
Array ( [docId] => 35710 )

Array ( [docId] => 35710 )