Akt o usługach cyfrowych wszedł w życie

Data: 20-11-2022 r.

Wszelkie usługi cyfrowe które dotyczą konsumentów zostały objęte tzw. aktem o usługach cyfrowych. Jest to nowy zbiór przepisów unijnych, których głównym celem jest zapewnienie bezpiecznego i transparentnego środowiska internetowego.  

Akt o usługach cyfrowych stanowi podstawę dla nowych obowiązków platform internetowych. Dotyczą one m.in rozliczalności i przejrzystości. Nowe przepisy zobowiązują platformy do ograniczania szkodliwych zjawisk i przeciwdziałania zagrożeniom w internecie. 

 

Ważne: KE informuje, że akt o usługach cyfrowych jest jednolitym dla całej Unii Europejskiej zbiorem przepisów, które z jednej strony chronią użytkowników usług internetowych, z drugiej - gwarantują pewność prawa dla przedsiębiorców i to w odniesieniu do całego rynku europejskiego. 

Cały szereg zasad funkcjonowania przewidziano dla podmiotów świadczących internetowe usługi pośrednictwa. Obowiązki podmiotów internetowych są uzależnione od ich roli, udziału w rynku i siły oddziaływania. 

Usługi pośrednictwa o których mowa w przepisach dotyczą m.in. usług platform internetowych na których sprzedawcy wchodzą w interakcje z konsumentami, czyli internetowych platform handlowych, sklepów z aplikacjami, społecznościowych platform współpracy i wymiany oraz serwisów społecznościowych. 

Ważne: Szczególną regulacją zostały objęte bardzo duże platformy internetowe, czyli takie, które docierają do ponad 10% obywateli Europy - ok. 450 mln konsumentów. 

Takie największe podmioty będą m.in. podlegać audytowi świadczonych usług. Ich dodatkowe obowiązki obejmują również roczne oceny ryzyka wystąpienia szkodliwych zjawisk związanych z ich usługami – na przykład w odniesieniu do narażenia na nielegalne treści lub towary lub rozpowszechniania dezinformacji. 

Ważne: Nowe przepisy dotyczą wszystkich przedsiębiorców którzy działają na rynku UE bez względu na to gdzie mają siedzibę. 

Nowe regulacje to m.in. przepisy służące zwalczaniu nie tylko nielegalnych towarów i usług, lecz także nielegalnych treści w internecie. Przewidują wprowadzenie mechanizmu sygnalizowania takich treści zarówno przez samych użytkowników jak i na skutek współpracy z zaufanymi podmiotami sygnalizującymi. To także nowe obowiązki nakazujące odpowiednią identyfikację użytkowników biznesowych na platformach handlowych. 

Przewidziano także zakaz niektórych reklam, szczególnie reklam skierowanych do określonych grup odbiorców, którymi są m.in. dzieci. 

Akt o usługach cyfrowych określa nieznany dotąd poziom nadzoru publicznego nad platformami internetowymi. Sama Komisja Europejska będzie miała uprawnienia do kontrolowania największych platform. Dodatkowo każde państwo członkowskie będzie miało obowiązek wyznaczenia koordynatora ds usług cyfrowych, sprawującego nadzór nad  działalnością platform. Narzędzia nadzorcze będzie wspierać europejskie centrum ds przejrzystości algorytmów powołane przez KE. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42389 )
Array ( [docId] => 42389 )