Niania z ochroną jak funkcjonariusz publiczny

Data: 06-12-2022 r.

Pojawił się projekt przewidujący zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi do lat 3 i innych. Przyznaje on szczegółowe przywileje opiekunom, których działalność regulowana jest we wspomnianej ustawie. Polegają one na wprowadzeniu ulg w transporcie zbiorowym, dodatkowego urlopu wypoczynkowego, a także ochrony, która przewidziana jest dla funkcjonariusza publicznego. 

Zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, opieka ta organizowana jest w formie żłobka lub klubu dziecięcego, a także sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię.

Co zakładają nowe przepisy? 

Preferencje i szczególne uprawnienia przyznawane są w wielu zakresach. Pierwszym jest chociażby preferencyjne zasady przyjmowania do żłobka lub klubu przedszkolnego  dzieci opiekunów będących pracownikami żłobka lub klubu dziecięcego i dziennych opiekunów.

Opiekun ma otrzymać dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni roboczych. Prawo to nabywa raz na 2 lata, po przepracowaniu nieprzerwanie, łącznie i faktycznie 5 lat w żłobku, w klubie dziecięcym lub jako dzienny opiekun. 

Na podstawie wydanej legitymacji służbowej - za co mają być odpowiedzialni odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwi ze względu na miejsce sprawowania opieki - będa mogli także korzystać z ulg na transport zbiorowy sięgających 33%. 

Ciekawostką jest także proponowany zapis art. 53d, zgodnie z którym opiekun podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych korzysta z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych, o której mowa w Kodeksie karnym. 

Skąd pomysł na zmiany? 

Zdaniem projektodawców, potrzeba nowych przepisów wynika z konieczności uhonorowania osób wykonujących zawód opiekuna, dziennego opiekuna i niani, które to postrzegane być powinny jako zawód zaufania publicznego. Ma to być forma zachęty do świadczenia pracy w takim charakterze, biorąc pod uwagę niesatysfakcjonującą wysokość wynagrodzenia, w zestawieniu z odpowiedzialnością jaka się z nią łączy. Zachętą mają być również tytuły takie jak "Zasłużony Opiekun Małego Dziecka" oraz nagrody za długoletnią pracę w postaci medali. Będzie też wyjątkowy Dzień Opiekuna Małego Dziecka przypadający na 4 kwietnia, który ma podnieść rangę zawodu. 

Biorąc pod uwagę uzasadnienie ustawy, nasuwa się pytanie, czy zamiast ustanawiania dni świątecznych, nadawania tytułów i odznaczeń, nie warto byłoby przygotować przepisów, które opiekunom zapewnią godne wynagrodzenie i możliwość normalnego życia za pieniądze otrzymane w zamian za pracę, tak ważną - jak podkreślają projektodawcy - dla społeczeństwa? 

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego opublikowany w wykazie wniesionych projektów ustaw, który nie został nadany numer druku na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42444 )
Array ( [docId] => 42444 )