Wysokość odszkodowania z ubezpieczenia OC

Data: 08-10-2022 r.

Jeśli ktokolwiek mierzył się z likwidacją szkody z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, wie z pewnością, że to batalia. Ze świecą szukać sprawy, w której po prostu szkoda bez żadnych perypetii zostanie zlikwidowana. Najczęściej polega to na tym, że ubezpieczyciel zaniża wysokość odszkodowania do tego stopnia, że jego wypłata nie jest w stanie pokryć szkód w uszkodzonym pojeździe. Czy ma prawo do takiego działania? 

Takimi sprawami zajmował się już Rzecznik Praw Ubezpieczonych, który niejednokrotnie stał na stanowisku, że wysokość odszkodowania powinna umożliwić osobie poszkodowanej odtworzenie stanu majątkowego sprzed szkody. Zresztą w tym zakresie jest także jednolita linia orzecznicza Sądu Najwyższego, która praktycznie nie zmienia się od lat 70` ubiegłego wieku. Dobrym przykładem jest chociażby wyrok SN z 5 października 2010 r. - sygn. V CSK 78/10, w którym sąd stwierdził, że poszkodowany zdarzeniem drogowym na na skutek działania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej znaleźć się w takiej sytuacji, jakby w ogóle nie doszło do zdarzenia. 

 

Tyle w teorii, a jak wygląda to w praktyce? Wyceny zgodnie z kosztorysem mechaników w żaden sposób nie dają się zmieścić w wycenach dokonanych przez rzeczoznawców. Liczba pytań i sporów dotyczących tej kwestii nie maleje. Tym razem Sąd Najwyższy rozpatrywał problem, czy zakład ubezpieczeń może obniżyć odszkodowanie, które na mocy umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej przysługuje za szkodę, o wysokość rabatów i ulg na części i materiały niezbędne do naprawienia pojazdu, które są możliwe do uzyskania w procesie likwidacji szkody, jeśli poszkodowany będzie współdziałał z ubezpieczycielem. 

Biorąc pod uwagę zakres pytania, odpowiedź sądu zawarta w uchwale Sądu Najwyższego podjętej w składzie trzech sędziów, podjęta 6 października 2022 r. - sygn. III CZP 119/22, wydaje się niewystarczająca. Sąd Najwyższy stwierdził bowiem, że przysługujące z zakładu ubezpieczeń odszkodowanie za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów, którego źródłem jest umowa ubezpieczenia OC tych właśnie pojazdów, obejmuje wyłącznie niezbędne i ekonomicznie uzasadnione koszty naprawy.  

Można odnieść wrażenie, że uchwała nie rzuca nowego światła na sprawę odszkodowań. Musimy poczekać na pełną treść uzasadnienia. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Sądu Najwyższego - portal sn.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42237 )
Array ( [docId] => 42237 )