Czy dziadkowie mogą być zobowiązani do płacenia alimentów na wnuki

Kategoria: Alimenty
Data: 24-08-2012 r.

Powszechne jest przekonanie, że tylko rodzice mają obowiązek alimentacyjny względem dziecka. W niektórych przypadkach taki obowiązek może także ciążyć na dziadkach dziecka. Dzieje się tak mi.in. w przypadku, gdy nie ma osoby zobowiązanej do alimentów w bliższej kolejności.

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Obowiązek alimentacyjny nie ciąży na rodzicach w sytuacji, gdy dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Przepisy wskazują, że obowiązek alimentacyjny, czyli obowiązek dostarczania środków utrzymania, a także w razie potrzeby środków wychowania obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

Prawo reguluje kolejność, w jakiej na krewnych spoczywa obowiązek alimentacyjny. Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych (dzieci) przed wstępnymi (rodzicami), a wstępnych (rodziców) przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych – obowiązek ten obciąża bliższych stopniem przed dalszymi.

Jeżeli w tym samym stopniu znajduje się kilku krewnych, w takim wypadku obowiązek alimentacyjny obciąża ich w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym.

 

Może się zdarzyć, że obowiązek alimentacyjny będzie spoczywał na dziadkach wobec wnuka. Taka sytuacja może mieć jednak miejsce tylko wówczas, jeżeli:

  • nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo
  • gdy osoba ta nie może sprostać obowiązkowi alimentacyjnemu lub uzyskanie środków utrzymania dziecka jest niemożliwe albo bardzo utrudnione.


Porady adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych w sprawach prywatnych - on line lub telefonicznie
Sprawy rodzinne, majątkowe, windykacyjne, pracownicze, odszkodowania.
BEZPŁATNA WYCENA PORADY PRAWNEJ

Aneta Mościcka


Zobacz także:

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29480 )
Array ( [docId] => 29480 )