Ekonomia społeczna w ujęciu ustawowym

Data: 10-07-2022 r.

Ustawa o ekonomii społecznej jest pierwszym tego typu aktem, kompleksowo regulującym tematykę. Została przyjęta przez Sejm. 

Nowe przepisy - zgodnie z założeniami mają się przyczynić do rozwoju ekonomii społecznej, a przez to także do powstawania stabilnych miejsc pracy, które będą oferować przedsiębiorstwa społeczne. Mają także zapewnić większą dostępność usług społecznych.  Obecnie w Polsce działa ok. 100 tys podmiotów ekonomii społecznej, aż 97% z nich to organizacje pozarządowe. Pozostałymi są: spółdzielnie i jednostki reintegracyjne. 

Rozwój przedsiębiorstw społecznych

Gwarancją stabilnych miejsc pracy o których wspomnieliśmy wcześniej, przeznaczonych m.in. dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, mają być przedsiębiorstwa społeczne. 

Podmioty te znajdują się gdzieś na pograniczu przedsiębiorczości i działalności na rzecz wspólnoty. 

Ważne: Przedsiębiorstwo społeczne nie może dzielić zysku lub nadwyżki między swoich członków, akcjonariuszy czy pracowników. 

Zysk tych przedsiębiorstw ma być przeznaczony na potrzeby reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub innym celom społecznym. Ewentualnie mogą być wykorzystane aby wzmocnić samo przedsiębiorstwo. 

Ze statusu przedsiębiorstwa społecznego będą mogły korzystać:
a) spółdzielnie socjalne
b) spółdzielnie pracy
c) spółdzielnie inwalidów i niewidomych
d) spółdzielnie produkcji rolnej
e) organizacje pozarządowe

Dofinansowanie zatrudnienia

Zatrudnienie osób zagrożonych wykluczeniem ma być wspierane ze środków publicznych. I dla każdego takiego pracownika ma być przygotowany plan reintegracyjny.  Dodatkowym wsparciem dla przedsiębiorstw społecznych mają być dotacje na utworzenie stanowiska pracy dla osób skierowanych przez urzędy pracy oraz współfinansowanie kosztów ich wynagrodzenia. 

Ulgi dla przedsiębiorstw społecznych

W związku ze szczególną rolą, którą mają pełnić przedsiębiorstwa społeczne, są dla nich przewidziane także dodatkowe ulgi i refundacje. 

Przedsiębiorstwa, które otrzymają status przedsiębiorstwa społecznego mogą m.in starać się o refundację składek na ubezpieczenie społeczne opłacanych za pracowników zagrożonych wykluczeniem. 

Przychód, w części wykorzystywanej na działania społeczne takie jak chociażby reintegracja społeczna i zawodowa, zostanie zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych.

Omawiane podmioty będą na swój sposób uprzywilejowane w procedurze zamówień publicznych, dzięki przepisom ułatwiającym ich udział w postępowaniu o udzielenie zamówienia. 

Program wspierania ekonomii społecznej

Nowe uprawnienia otrzyma także minister właściwy ds zabezpieczenia społecznego. Będzie mógł tworzyć resortowe programy wspierania ekonomii społecznej. W ich ramach możliwe będzie dofinansowanie m.in.: tworzenia przedsiębiorstw społecznych jak i zatrudniania w nich osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. 

Z kolei usługi wsparcia świadczone na poziomie regionalnym zapewnią przedsiębiorstwom społecznym - ośrodki wsparcia ekonomii społecznej akredytowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41997 )
Array ( [docId] => 41997 )