Dyrektor zarządu mienia komunalnego zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku z prośbą o ustosunkowanie się do kwestii możliwości zamiany – za zgodą stron – długu czynszowego na inne świadczenie zmniejszające zadłużenie.
Jednostka publiczna może zamienić dług czynszowy na inne świadczenie
Czynsz należny jednostce publicznej można zamienić na inny rodzaj świadczenia zmniejszającego zobowiązanie. Jest to dopuszczalne zarówno od strony prawa cywilnego, jak i publicznego.
W odpowiedzi (II-025013/14) izba wskazała, że kwestię tę należy rozpatrywać zarówno z punktu widzenia prawa cywilnego, jak i prawa administracyjnego oraz finansowego.
Prawo cywilne
Zgodnie z art. 659 Kodeksu cywilnego czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju. Zapłata może być zatem oznaczona w innego rodzaju świadczeniach niż tylko jako pieniądze. Równocześnie, stosownie do art. 453 Kodeksu cywilnego, jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia (za zgodą wierzyciela) inne świadczenie, zobowiązanie wygasa. Mamy wówczas do czynienia z tzw. świadczeniem w miejsce wykonania. Z cywilistycznego punktu widzenia omawiane rozwiązanie prawne problemu jest więc możliwe.
Prawo publiczne
Wskazane rozwiązanie jest również możliwe w świetle ustawy o finansach publicznych. Zgodnie z art. 42 ust. 5 jednostki publiczne zobowiązane są do ustalania przypadających im należności pieniężnych, w tym mających charakter cywilnoprawny, oraz terminowego podejmowania w stosunku do zobowiązanych czynności zmierzających do wykonania zobowiązania.
Chodzi tu o podejmowanie wszelkich działań dopuszczalnych przez prawo, a takim jest m.in. zamiana długu czynszowego na inne świadczenie. Ponadto, skoro jednostka sektora finansów publicznych może zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy o finansach publicznych umarzać albo odraczać spłaty lub rozkładać na raty – na zasadach określonych przez organ stanowiący samorządu – należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, to tym bardziej może przyjąć (za zgodą stron) w miejsce umówionego świadczenia inne świadczenie zmniejszające zadłużenie.
-
Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.).
-
Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).
