Niecelowy wydatek – odpowiedzialność głównego księgowego

Data: 25-06-2013 r.

Odpowiedzialność głównego księgowego jednostki budżetowej nie dotyczy dokonania niecelowych wydatków. Nie podejmuje on bowiem merytorycznej decyzji o wydatkowaniu środków publicznych.

Do obowiązków głównego księgowego (art. 54 ust. 1 pkt 2 ustawy o finansach publicznych) należy wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi. Sformułowania tego nie można utożsamiać z dysponowaniem środkami publicznymi. Wykonaniem dyspozycji jest realizacja wszelkich czynności o charakterze technicznym, wynikających z decyzji kierownika jednostki lub osoby przez niego upoważnionej.

 

Reguły te znajdują również potwierdzenie w bogatym orzecznictwie (patrz np.: Orzeczenie Głównej Komisji Orzekającej z 22 stycznia 2009 r. BDF/490/92/79/08/16), w którego sentencji stwierdzono, że wykonywanie dyspozycji środkami pieniężnymi nie jest tożsame z dysponowaniem środkami finansowymi; w praktyce oznacza wykonywanie czynności związanych z przesunięciem środków pieniężnych w wyniku decyzji podjętych przez kierownika jednostki sektora finansów publicznych i nie stanowi podstawy odpowiedzialności głównego księgowego za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Należy przy okazji zwrócić uwagę na art. 54 ust. 3 ustawy o finansach publicznych, który stanowi, że „dowodem dokonania przez głównego księgowego wstępnej kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 3, jest jego podpis złożony na dokumentach dotyczących danej operacji.


Złożenie podpisu przez głównego księgowego na dokumencie, obok podpisu pracownika właściwego rzeczowo, oznacza, że:
1) nie zgłasza zastrzeżeń do przedstawionej przez właściwych rzeczowo pracowników oceny prawidłowości tej operacji i jej zgodności z prawem;
2) nie zgłasza zastrzeżeń do kompletności oraz formalno-rachunkowej rzetelności i prawidłowości dokumentów dotyczących tej operacji;
3) zobowiązania wynikające z operacji mieszczą się w planie finansowym jednostki".

Oznacza to, że istnieje możliwość zgłoszenie przez głównego księgowego zastrzeżeń do merytorycznej oceny operacji.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31895 )
Array ( [docId] => 31895 )