Ewidencja przy zastosowaniu kasy fiskalnej w 2017 roku

Data: 18-02-2017 r.

W 2017 roku zwolnienie obejmuje większość usług w zakresie edukacji (PKWiU 85), świadczonych usług nie trzeba ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej. Bez znaczenia jest forma, w jakiej otrzymywane są opłaty, np. fakt, że pobiera je w gotówce.

Na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 4 listopada 2014 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących jednostki oświatowe korzystają ze zwolnień z obowiązku ewidencji sprzedaży z zastosowaniem kasy fiskalnej na sprzedaż usługi stołówek udostępnionych wyłącznie dla uczniów, nauczycieli i personelu.

 

Zwolnione z VAT są usługi stołówkowe dla:

  • uczniów szkół i przedszkoli, w tym spoza danej szkoły lub przedszkola - interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 25 marca 2014 r., sygn. IBPP3/443-1541/13/JP),
  • pracowników pedagogicznych, w tym pracowników pedagogicznych innych szkół i przedszkoli - interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 stycznia 2016 r., sygn. IBPP1/4512-777/15/AW.

Zakres obowiązujących zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej został przedłużony również na 2017 rok.

Od 1 stycznia 2017 r. sprzedaż  przez szkołę obiadów dla uczniów, nauczycieli oraz personelu nadal będzie zwolniona z obowiązku ewidencjonowania. W związku z tym jednostka oświatowa nie będzie miała obowiązku nabycia kasy rejestrującej z tego tytułu.

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Wynajmujący mieszkania mogą uniknąć obowiązku posiadania kasy fiskalnej na podstawie jednego z trzech zwolnień. 

Artykuł 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia zwalnia z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2016 r. podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20.000 zł.

Barbara Jarosz, główna księgowa jednostki budżetowej

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40061 )
Array ( [docId] => 40061 )