Centra opiekuńczo-mieszkalne

Data: 26-07-2022 r.

Rozwiązaniem, które ma połączyć opiekę udzielaną przez wykwalifikowaną kadrę z możliwością niezależnego zamieszkania przez osoby niepełnosprawne są centra opiekuńczo-mieszkalne. Trwa nabór wniosków do programu. 

Pierwotny program, opublikowany w maju 2021 r. został zmieniony 30 czerwca 2022 r.  Na program "Centra opiekuńczo-mieszkalne", a dokładniej na realizację zadań w ramach tego programu w 2022 r., przeznaczone zostało 30 mln zł. Zakłada się, że Centra powinny być równomiernie rozmieszczone na terytorium Polski. 

W czym ma pomóc program? 

Centra opiekuńczo-mieszkalne to program jest dedykowany dorosłym osobom niepełnosprawnym ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ma im zagwarantować możliwość samodzielnego mieszkania, a jednocześnie dostęp do wsparcia. Dostępne są formy pobytu całodobowego lub pobytu dziennego.

Osoby z niepełnosprawnościami same powinny decydować o tym jakiego rodzaju pomoc jest im potrzebna i z jakiej chcą skorzystać. Za wsparcie odpowiedzialna ma być wykwalifikowana kadra, która będzie pomagać chociażby w wykonywaniu podstawowych czynności życiowych. 

Takie rozwiązanie umożliwia samodzielne i godne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. 

Wnioskowanie o dofinansowanie

Dofinansowanie z programu jest udzielane na wniosek. Gmina lub powiat składają go do właściwego wojewody, przy czym wnioski o dofinansowanie na utworzenie i wyposażenie centrum (Moduł I) można składać jedynie od 1 lipca do 16 sierpnia 2022. 

Wnioski o wsparcie związane z funkcjonowaniem centrum (Moduł II) są przyjmowane w trybie ciągłym trwającym od 1 lipca 2022 r.

Tryb rozpatrywania

Wnioski składa się do właściwego wojewody. Ten z kolei przekazuje do ministra rodziny i polityki społecznej jeden wniosek na przyznanie środków z Funduszu Solidarnościowego w ramach programu "Centra opiekuńczo-mieszkaniowe". Do wniosku wojewody zostaje dołączona lista wniosków rekomendowanych do finansowania. W przypadku wniosków o utworzenie i wyposażenie centrum, zostają one przekazywane do 16 września 2022 r. Natomiast związane z funkcjonowanie centrum - w ciągu 30 dni od dnia wpływu wniosku do wojewody.  

Źródło:

Informacja opublikowana:

  • na oficjalnym portalu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl
  • na oficjalnej stronie Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych - portal niepelnosprawni.gov.pl
Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42050 )
Array ( [docId] => 42050 )