Prezydent jednej z pomorskich miejscowości zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie ewidencji i amortyzacji wieczystego użytkowania gruntów oddanych innym podmiotom oraz przejętych od Skarbu Państwa.
Wykazanie w księgach rachunkowych prawa użytkowania wieczystego
Użytkowanie wieczyste przyznane przez miasto innemu podmiotowi wykazuje w swoich księgach rachunkowych podmiot użytkujący. Samorząd powinien natomiast wykazywać w ewidencji bilansowej oraz amortyzować prawo użytkowania wieczystego gruntów przejętych od Skarbu Państwa.
W odpowiedzi Izba wskazała (pismo nr 0441/128/51/34497/2014), że wszelkie grunty stanowiące własność jednostki samorządu terytorialnego oraz te, oddane w użytkowanie wieczyste powinny figurować w ewidencji bilansowej miasta do czasu ich ewentualnej sprzedaży lub nieodpłatnego przekazania. Oddanie nieruchomości w wieczyste użytkowanie nie stanowi bowiem ani sprzedaży, ani darowizny. Nie daje też podstaw do zmniejszenia ich wartości w księgach rachunkowych oraz sprawozdaniach finansowych.
Samego prawa wieczystego użytkowania gruntów przekazanego przez miasto innym podmiotom nie trzeba natomiast wykazywać ewidencji bilansowej jednostki samorządu. Prawo to powinno zostać ujęte w rozliczeniach podmiotu, który otrzymał grunty w użytkowanie wieczyste.
W księgach rachunkowych miasta (w ewidencji bilansowej) trzeba natomiast ująć prawo wieczystego użytkowania gruntów przejętych od Skarbu Państwa. Podlega ono także amortyzacji, zgodnie bowiem z art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości do środków trwałych zalicza się m.in. prawo użytkowania wieczystego gruntu.
rio.gov.pl
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).
Zobacz także:
