List przewozowy CMR

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 11-10-2012 r.

Do wykonywania transportu samochodowego na arenie międzynarodowej niezbędny jest list przewozowy CMR. Stanowi on potwierdzenie zawarcia umowy między przewoźnikiem, który w określonym czasie i w określone miejsce musi dostarczyć przesyłkę, a odbiorcą towaru.

Czym jest list przewozowy CMR

List przewozowy w międzynarodowej komunikacji samochodowej nosi nazwę CMR, co stanowi skrót od International Consignment Note, czyli Konwencji o Umowie Międzynarodowej Przewozu Drogowego Towarów. Dokument poświadcza, że eksporter towaru (nadawca) przekazał go przewoźnikowi i tym samym ma on prawo do dysponowania danym ładunkiem.

List przewozowy nie jest w żadnym wypadku umową o przewóz. Należy go wystawić w trzech oryginalnych egzemplarzach – dla nadawcy jako potwierdzenie przekazania towaru, dla przewoźnika jako dowód poświadczający o wywiązaniu się z umowy oraz dla odbiorcy towaru. Należy także sporządzić czwarty egzemplarz w formie kopii, która jest dodatkowym zabezpieczeniem i może posłużyć do celów statystycznych lub kontrolnych. Dokument zwykle wystawiany jest w języku polskim i angielskim.

Dane zawarte w dokumencie CMR

Wypełniając list przewozowy CMR należy podać dane nadawcy oraz odbiorcy – nazwisko lub nazwę, adres oraz kraj, miejsce przeznaczenia – miejscowość i kraj, miejsce i datę załadowania w kolejności miejscowość, kraj, data. Następnie należy podać spis załączonych dokumentów. Wypełnić należy także rubryki odnośnie cech towaru (np. klasa) i numeru przesyłki, ilości sztuk, sposobu pakowania, rodzaju towaru, numeru statystycznego, wagi brutto w kilogramach, objętości w metrach sześciennych.

Dokument powinien zawierać także dane przewoźnika (a w przypadku większej ilości dane kolejnych przewoźników), instrukcje od nadawcy, postanowienia wobec przewoźnika, zastrzeżenia i uwagi przewoźnika, postanowienia specjalne, wysokość zapłaty. Na dokumencie muszą figurować również podpis i pieczątka nadawcy, przewoźnika i odbiorcy.


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32113 )
Array ( [docId] => 32113 )

Array ( [docId] => 32113 )