Zwolnienie kierowcy, który popełnił przestępstwo

Kategoria: Logistyka
Autor: Stwora Sylwia
Data: 26-10-2012 r.

Zatrudniony kierowca dopuścił się kradzieży przewożonego na zlecenie klienta towaru? Jeśli wina pracownika została potwierdzona prawomocnym wyrokiem sądu, zgodnie z Kodeksem pracy można go zwolnić. Jakie inne zdarzenia uprawniają do rozwiązania umowy z kierowcą bez jej wypowiedzenia?

Trzy najcięższe przypadki

Artykuł 52 § 1 Kodeksu pracy umożliwia pracodawca rozwiązanie zawartej z pracownikiem umowy o pracę bez obowiązku zastosowania wypowiedzenia w trzech sytuacjach.

Pierwsza dotyczy ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, druga popełnienia przez niego przestępstwa, a ostatnia utraty z winy pracownika uprawnień, które są niezbędne do tego, aby mógł on wykonywać pracę na danym stanowisku. Samo dopuszczenie się przestępstwa przez kierowcę nie stanowi podstawy do zwolnienia go w trybie dyscyplinarnym i bez wypowiedzenia umowy o pracę.

Podstawowe przesłanki

Jedną z najpoważniejszych przyczyn zwolnienia dyscyplinarnego jest prawomocny wyrok organu sprawiedliwości. W przypadku, gdy nie ma decyzji sądu, bo np. sprawa jest w toku istotny jest fakt, czy przestępstwo zostało popełnione przez pracownika w trakcie trwania umowy o pracę.

Jeśli kierowca złamał prawo przed zatrudnieniem i ukrył ten fakt, nie ma jednoznacznej podstawy do jego zwolnienia chyba, że popełnione przestępstwo uniemożliwia dalsze wykonywanie pracy na danym stanowisku. Inną przesłanką jest potwierdzenie oczywistości popełnionego wykroczenia.

Oczywistość przestępstwa

Aby uznać przestępstwo za oczywiste muszą na to jednoznacznie wskazywać okoliczności, jednocześnie nie można mieć wątpliwości, co do tego, że to właśnie dana osoba złamała prawo.

Taką sytuacją jest np. złapanie pracownika na gorącym uczynku. Samo przypuszczenie czy domysły, że kierowca popełnił naruszenie przepisów nie uprawnia do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Podobnie jest w sytuacji, gdy pracownik jest tymczasowo aresztowany oraz wówczas, gdy brak jest jasnych podstaw do stwierdzenia, że nastąpiło zniszczenie mienia powierzonego kierowcy lub że doszło do przestępstwa.

Umowę o pracę bez wypowiedzenia można rozwiązać w ciągu miesiąca od chwili, gdy pojawią się jasne dowody na to, że przestępstwo zostało popełnione np. wyrok sądu.

Sylwia Stwora


Zobacz także:

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 32140 )
Array ( [docId] => 32140 )