Czy wiesz, jak poprawnie oddelegować kierowcę do Włoch

Autor: Małgorzata Skonieczna
Data: 16-01-2017 r.

Jeśli chcesz wysłać kierowcę na terytorium Włoch, aby wykonał tam kabotaż lub dostarczył towar, masz obowiązek w tym celu złożyć odpowiednie oświadczenie. Sprawdź, jak to zrobić, by uniknąć wysokich kar.

Kierowcę musisz zgłosić do godziny 24.00 dnia poprzedzającego rozpoczęcie świadczenia usług w ramach delegowania (nie dotyczy tranzytu). Wszelkie późniejsze zmiany trzeba nanieść w terminie pięciu dni.

Jak zgłosić kierowcę

Można zgłosić kierowców wykonujących przewozy towarów i osób za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie włoskiego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pod adresem http://www.lavoro.gov.it/strumenti-e-servizi/Distacco-transnazionale/Pagine/default.aspx. Formularz nie jest jednak przystosowany do zgłaszania oddelegowania do pracy przy wykonywaniu kabotażu.

Z tego względu włoskie ministerstwo chce dostosować platformę delegowania pracowników UE do zgłaszania za jej pośrednictwem również kabotażu. Do tego czasu przedsiębiorcy transportowi mają obowiązek przesyłać oświadczenia na specjalnie w tym celu uruchomiony adres mailowy [email protected] Oświadczenia należy złożyć, korzystając z formularza stanowiącego załącznik nr 1 do Okólnika nr 3/2016.

Jakie kary Ci grożą

Za niedostosowanie się do nowych przepisów dotyczących zgłaszania pracowników delegowanych do pracy we Włoszech polskiemu przewoźnikowi grozi kara pieniężna w wysokości od 150 do 500 euro.

Sankcja może zostać nałożona za każde naruszenie i za każdego pracownika, którego dotyczy. Łączna suma kar nie może jednak przekroczyć 150.000 euro w stosunku do jednego przedsiębiorcy.

Interesują Cię tematy płac minimalnych w Europie? Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku „Firma transportowa”.

Małgorzata Skonieczna, aplikant radcowski z Kancelarii Radcy Prawnego Cezary Młotek

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Obsługa tachografu

pobierz

Dokumentacja kadrowa kierowcy

pobierz

Zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu

pobierz

Niemiecka płaca minimalna

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39909 )
Array ( [docId] => 39909 )